V únoru (2016) jsem měla menší zranění, které mě doslova přinutilo odpočinout si na pár týdnu od jakéhokoliv sportu. Pohyb miluji, proto jsem přemýšlela, jak po tomto období hibernace nastartovat svůj organismus nějakým novým, zajímavým způsobem. Natrefila jsem na stránky studia Bikram jógy v Praze, které nabízí moc výhodnou akci pro začátečníky. Každý začátečník si může vyzkoušet 10 po sobě následujících dní cvičení Bikram jógy za „symbolickou“ sumu 499 Kč. A tak jsem se s nadšením vrhla do 10 denní výzvy s Bikram jógou.
Bikram jóga představuje sestavu 26 jógových poloh a 2 dýchacích cvičení, jež se cvičí ve vyhřátém sále při teplotě 42 °C. Provedení celé sestavy trvá 90 minut, přičemž pořadí cviků je pořád stejné. To znamená, že přesně víte, co vás čeká… A pro ty zvědavější: čeká vás hodně intenzivní cvičení, jež vám pomůže detoxikovat tělo a osvěžit mysl.
Proč zkusit právě Bikram jógu?
1. Lekce Bikram jógy pro vás může být osobní výzvou.
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Proč? Protože vás zaručeně dostane mimo vaše konformní zóny! Asi jste již slyšeli něco o tom, proč bychom měli ve vlastním zájmu občas vystoupit ze své konformní zóny, šlápnout vedle zaběhnutých kolejí a čelit novým výzvám. Když totiž tyto situace záměrně odmítáme a vyhýbáme se jim, nerosteme jako osobnosti. Žijeme sice v „bezpečí“ naší rutiny, ale současně stagnujeme. Ačkoliv jsme vyrostli do dospělosti, potřebujeme se pořád posouvat vpřed, vzdělávat se, zlepšovat se, pracovat na sobě. Zkrátka potřebujeme růst – osobnostně, nikoliv fyzicky.
V průběhu cvičení Bikram jógy se budete víckrát konfrontovat sami se sebou, se svými bariérami (zejména psychickými), se svým tělem a pocity mimo konformní zóny. To je jeden z hlavních důvodů, proč mě Bikram jóga oslovila.
Jóga a různé formy sportu jsou skvělým prostředkem k posouvání svých hranic za momentální konformní zónu. A to zejména proto, že jde jen o trénink, nikoliv o klíčovou životní situaci. Jsem toho názoru, že čím víc člověk posouvá své hranice na lekcích, tím lépe pak zvládne skutečné životní výzvy. Vše v sále je jen příprava, Výzvy s velkým V nás čekají tam venku.
2. Díky Bikram józe trénujete vytrvalost, houževnatost a odhodlání.
Není jednoduché vydržet v 42 stupňovém horku, a již vůbec ne v těchto podmínkách cvičit. Abyste to zvládli, potřebujete jisté předpoklady. Nemusíte být zrovna gymnastou nebo baletkou. Potřebujete mít jiné kvality – a to zejména ty osobnostní. Bikram jóga je skvělým prostředkem k budování vytrvalosti, houževnatosti a odhodlání. Myslíte, že máte dostatek odhodlání k zvládnutí těžších situací? Přijďte na lekci a sami zjistíte, kde jsou vaše hranice…
I když je pro vás Bikram jóga těžkou výzvou a vy na lekci polovinu cviků nezvládáte, pouhým příchodem na další lekci se projeví vaše houževnatost a odhodlání na sobě pracovat.
3. Lekce Bikram jógy vám pomůžou srovnat si mysl a vychutnat si pověstný přítomný okamžik.
Některé pozice sestavy Bikram jógy vás doslova přinutí být plně koncentrován. Nemáte-li v rovnovážných pozicích čistou mysl, upadnete na zem. Když se ve vaší mysli objeví myšlenka na to, co potřebujete nakoupit nebo zařídit po lekci, ztratíte stabilitu. Na Bikram józe můžete zakusit zcela jinou formu meditace. Já tomu říkám „meditace v akci“. Nebudete meditovat v lotosovém sedu, jak jste možná zvyklí, ale třeba s nohou nad hlavou (pozice luku ve stoji). 🙂
Může se vám taky stát, že vás přepadne hodně myšlenek a obav najednou a vy možná nebudete moci pokračovat v cvičení. Nic se neděje. Vznikl vám cenný prostor pro srovnání si svých myšlenek. Pokuste se znovu najít oázu své mysli. O tom, jak proměnit svou mysl ve výživnou Oázu, připravujeme samostatný e-book Mysl jako Oáza.
4. V průběhu celé lekce Bikram jógy pěstujete vztah se sebou samými.
Jedna pozice vám jde skvěle, v jiné se necítíte sami sebou, v další pozici se trápíte… A v některých pozicích možná sami sebe překvapíte. 🙂 Přesně takové různorodé pocity zažijete na jedné lekci. Ať jsou Vaše možnosti jakékoliv, v průběhu celé lekce máte prostor pro akceptaci sebe sama. Akceptace vašich nedokonalosti a slabých stránek je mostem k vnitřní vyrovnanosti a zdravé sebelásce (opakem je perfekcionismus a z toho plynoucí „narcismus“).
Bonus k zamyšlení: Je snaha o hubnutí tím pravým důvodem pro cvičení Bikram jógy?
Tento styl jógy se u nás stal populární zejména z důvodu formování postavy. Záměrně se tady nezmiňuji, že Bikram jóga je vhodná pro ty, kteří chtějí shodit nějaká ta kila navíc, i když intenzivním cvičením v horku kila ubývají docela rychle. Myslím, že propagovat Bikram jógu jako rychlý prostředek hubnutí je trochu degradující. Téměř všechny sporty, kterým se člověk věnuje pravidelně, mu pomůžou vyformovat postavu. Chcete skutečně jen shazovat kila? Pak omezte výtah, eskalátory, auto, začněte běhat v přírodě nebo v paneláku po schodech. A taky prohlubte svůj vztah k zdravému jídlu.
Jóga nabízí mnohem hlubší kvality než jen zformování postavy. Jenže ten pokrok, k němuž vás pravidelná ásanová praxe (v podstatě jakýkoliv styl) může zavést, je v číslech, tedy rozdílem na váze, nevyjádřitelný. Jenže jako lidé máme tak rádi konkrétní, měřitelné výsledky, že jo? 🙂
Pro koho může být Bikram jóga vhodná?
- Pro běžce
Běháváte pravidelně? Připravujete se na závody nebo se chcete zlepšovat v běhu sami pro sebe? Možná to nevíte, ale právě Bikram jóga by mohla být vhodným doplňkem k vaší vlastní běžecké přípravě.
Mezi Bikram jógou a během jsem našla jistou podobnost v jednotlivých etapách obou aktivit. Na začátku máte jasný cíl. Více méně víte, co vás čeká. Jak při běhu, tak při Bikram józe si musíte rozložit síly, abyste dospěli až na konec. A taky se učíte správně dýchat. Když cvičíte Bikram jógu, učíte se nevzdávat ani v drsnějších podmínkách. I když je vám horko (hodně, hodně horko) a vaše tělo již cítí známky únavy, pokračujete dál. A to samé zažíváte, i když běháte.
Běžci mají většinou několik svých oblíbených tras, na které jsou již zvyklí. A tak se snadno může stát, že je na nové trase (závodu) něco překvapí. Najednou jsou vystaveni novému prostředí, novým podmínkám a novým vjemům. Proto je občas vhodné najít si pro trénování novou trasu. Vaší trasou na Bikram józe budou jednotlivé pozice jógové sestavy. Neuběhnete sice několik kilometrů, ale ve vyhřátém sále zaručeně posunete své limity o něco dál.
- Pro tanečníky
Tančíte a rádi byste do svého tanečního rozvrhu zařadili novou formu pohybu? Díky Bikram józe intenzivně zapracujete na flexibilitě svého těla. Když cvičíte ve vyhřátém sále pravidelně, svaly jsou mnohem pružnější. Praktikováním jógové sestavy současně pracujete na rozšíření svého tanečního rozsahu, jež se projeví i v tanečním sále. Tenhle aspekt Bikram jógy oceňují tanečníci zejména proto, že na flexibilitě se pracuje komplexně, nikoliv jednostranně.
Sama jsem se věnovala tanci 17 let. Celá léta jsem se snažila pracovat na flexibilitě těla. Až později jsem si uvědomila, že flexibilní tělo nemusí být zároveň zdravé tělo. I hyperflexibilita má jistá úskalí. Záklony, ohyby páteře a mostíky byly součástí mých všedních tréninků. Na správné provádění kontrapozic jsem většinou již takový důraz nekladla. Právě díky józe jsem se naučila správně provádět pozice pro protažení páteře. Součástí záklonu je totiž i předklon – a taky je důležité vědět, jak ten předklon provádět správně, aby mělo jeho vykonávání skutečný účinek. Na Bikram józe se nemusíte obávat jednostranné zátěže – a tedy přetížení páteře jedním směrem. Každý záklon je doprovázený kontrapozicí, tedy předklonem. Ve výsledku se po odcvičení celé jógové sestavy cítíte protažení rovnoměrně. Odměnou vám bude zdravá páteř.
- Pro lidi trpící bolesti zad
Bolest zad v důsledku sedavého zaměstnání již není zdravotním problémem starší generace. Tyto potíže se staly spíš jakýmsi standardem dnešní doby. Znám několik mladých lidí před třicítkou, které bolest zad občasně trápí. Mnohem efektivnějším řešením než pravidelné návštěvy lékaře a následné polykání nějakých pilulek je cvičení jógy. Bikram jóga (a taky i Iyengar jóga – vhodnější alternativa pro začátečníky nebo lidi s výraznějším poškozením zad) je vhodným prostředkem k zmírnění bolestí zad. Pravidelným cvičením můžete stav páteře výrazně zlepšit. To samé mi potvrdila paní, kterou jsem potkala na jedné lekci. Právě zbavení se bolesti zad je pro ni tím klíčovým důvodem, proč se Bikram józe věnuje již tři roky.
… a abychom nezapomněla
- Bikram jóga je rozhodně vhodná pro každého, kdo se nebojí vystoupit ze své konformní zóny! 🙂
Komu bych ale Bikram jógu nedoporučovala, jsou lidi s permanentním energetickým deficitem. Pro ty je vhodnější navštěvovat lekce, na kterých se tolik nevysílí, ale naopak načerpají novou dávku vitality.
O tom, jak jsem si Bikram jógu užila já, se dozvíte v článku „Deník jogínky: Co jsem si odnesla z 10denní výzvy Bikram jógy?“.
ahoj Julka, moc se mi ten clanek libi! nejsem sice kandidat na bikram jogu, protoze svoji komfortni zonu prestupuji jinak a jinde, ale zamysleni, ktere si tady predostrela, me zaujalo a oslovilo. nu, ale protoze nikdy nerikej nikdy, tak jsem za ten clanek rada i proto, ze ted uz aspon vim do ceho vseho jdu (pujdu?), pokud se jednou preci jen odhodlam vstupit do „paraku“ o 42 stupnech! 🙂
A proto tam každý den jdu
🙂
Jedna osoba napsala
Děláte to ze mne tu nejlepší verzi mně samotné a ja to cítím stejně.
Jak jednou začnete nepřestanete znovu a znovu si jdete sáhnout na dno svých možností a to venku už potom zvládnete vždycky ?všem doporučuji