9 relaxačních jógových pozic s využitím jógových pomůcek, které si zamilujete (fotočlánek)

Publikováno uživatelem

V józe se snažíme najít balanc mezi překonáváním možností svého fyzického těla a vědomým uvolněním jakýchkoliv bloků pomocí dechu. Příjemné pocity z cvičení však někdy střídá bolest nebo zklamání z toho, že nás tělo do pozice nepustí. Jak si tedy užít blahodárné účinky plynoucí ze správně vykonané ásany, když nás tělo do pozice nepustí?

Nejlepším řešením je sáhnout po jógových pomůckách. Kvádry, pásky nebo polštáře nám pomáhají užít si jógu bez ohledu na míru flexibility našeho těla. Jógové pomůcky do jógové praxe vnesl B. K. S. Iyengar, známý svou precizností a zaměřením na detail. Sloužily jeho studentům jako opora při udržení rovnováhy a ti pokročilejší je využívali pro zdokonalení pozic.

3 stereotypy o používání jógových pomůcek

Používání jógových pomůcek se vyplácí zejména ze zdravotního hlediska. Někdy zpočátku nevinný pohyb může vést k zranění, které nás odrovná na několik týdnů. Proto bychom neměli „tlačit na pilu“ a raději sáhnout po kvádru (bloku, cihličce) nebo pásku. Přesto se lidi někdy vhodnou jógovou pomůcku zdráhají použít.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Shrnuji několik stereotypů spojených s používáním jógových pomůcek, kterých jsem si na lekcích jógy všimla.

  • Stereotyp: používáním jógových pomůcek si zlehčujeme pohyb – a na lekci jógy si tedy moc „nezacvičíme“

Kvádry, pásky a polštáře jsou jen nástroje, které nám umožní užít si jógu dle vlastních fyzických možností a navzdory fyzickým překážkám získat benefity, které z dané pozice plynou. Jógové pomůcky nám navíc pomáhají „odlehčit“ mysl od myšlenek jako „Au! To bolí“ a můžeme se soustředit na to, co je podstatné – na dech. Bez dechu totiž scházíme z cesty – a z naší jógy se stává strečink.

  • Stereotyp: jógové pomůcky jsou jen pro totální začátečníky

Jóga není o výkonech našeho těla, proto se za používání pomůcek nemusíte vůbec stydět. Právě naopak – mnohem podstatnější je fakt, že se díky kvádru nebo pásku přiblížíte správně provedené ásaně bez toho, abyste si ublížili nebo trpěli v pozici, v níž se cítíte nekomfortně. Vždy pamatujte na to, že jóga vám má přinášet radost, nikoliv bolest.

Važte si svého těla a dopřejte mu zdravý pohyb. Nezapomínejte: jde o to, abyste se naučili provádět ásany od začátku správně, nikoliv o to, že si o vás jiní pomyslí, jak si nedosáhnete ani na špičku vlastní nohy.

  • Stereotyp: jsem flexibilní, jógové pomůcky nepotřebuji

Tento stereotyp jsem měla v mysli zabudován opravdu hodně dlouhou dobu. Mé tělo je docela flexibilní, a proto jsem nikdy nepociťovala přímou potřebu použít pásek nebo kvádr jako dopomoc. Léta jsem si myslela, že jógové pomůcky jsou pro mě zbytečné a že mi neumožní mou jógovou praxi nijak zpestřit. To, co jsem dlouho přehlížela, byly relaxační pozice, které si člověk bez pomůcek zkrátka nemůže užít. Když jsem začala experimentovat s kvádrem a páskem, objevila jsem zcela nový, blažený pocit z relaxace.

Mé nejoblíbenější relaxační pozice s využitím kvádru nebo pásku

Sdílím několik mých (a Milanových) oblíbených pozic, po kterých se budete cítit jako znovuzrozeni. A ne, nepřeháním. 🙂 Zkuste si je sami a uvidíte, že se vám nebude chtít odejít z vaší jógamatky.

Jógové pozice s kvádrem:

  • Pozice ryby (Matsjásana)

pozicia1

Sedněte si na podložku a umístěte za sebe kvádr (na šířku, užší částí na podložku). Pomalu si lehněte tak, aby byl kvádr mezi vašimi lopatkami. Když máte kvádr nízko nebo vysoko, upravte si ho v lehu tak, abyste se cítili příjemně. Pak se jen uvolněte a dýchejte.

Pozice je vhodná pro otevření hrudníku, tedy srdcové čakry. Velice relaxační pozice, ze které se vám nebude chtít postavit. Tato pozice je mým největším favoritem!

  • Pozice mostu (Setu bandhásana)

pozicia2Lehněte si na záda, ohněte nohy v kolenou a postupně zvedejte zadek. Položte kvádr na výšku tak, abyste si podepřeli spodní část zad. Pořád mějte na paměti, že kvádr by vás neměl nikde tlačit (jde o relaxační pozice), a proto ho zkoušejte posouvat nahoru a dolů dle toho, kde vám je to nejpříjemnější.

Z této pozice můžete přejít do dvou variant:

  • Lomená svíčka – zvedněte pomalu jednu nohu, pak druhou do svislé polohy a najděte balanc
  • Natáhněte nohy a uvolněte tělo po celé délce

pozicia3pozicia4

  • Poloviční pes tváří dolů

pozicia5Vyzkoušejte si tuto pozici nejdřív bez kvádru.

Začněte z pozice dítěte. Pomalu zvedejte zadek nahoru tak, aby byly vaše nohy ohnuté v kolenech v pravém uhlu. Ruce přitom natahujte dopředu. Na závěr ohněte ruce v loktech tak, jakoby připomínaly modlícího se. Pak zakomponujte do této sekvence kvádr. Kvádr vám umožní protáhnout záda ještě o něco více. Dýchejte a relaxujte.

  • Příprava na pozici holuba

pozicia6Začněte v pozici pes tváří dolů. Pravou nohu zvedněte nahoru a pak ji pomalu pokrčte v koleně a přesuňte mezi ruce. Holení pravé nohy se dotýkáte podložky. Lehce odsedněte vzad tak, abyste seděli vzpřímeně. Levá noha je natažena vzad. Pak začněte ohýbat pravou, pokrčenou nohu v kolenu do pravého uhlu. Pata pravé nohy se posouvá po podložce ve směru hodinových ručiček. Rukama se opírejte vedle hýždí. Umístěte si kvádr pod pravou sedací kost. Dbejte na to, aby se váš levý bok uzavíral. Kvádr vám umožní sedět vzpřímeně a užívat si, jak se váš kyčelní kloub uvolňuje a svaly hýždí se příjemně protahují.

  • Pozice židle – twist (Parivrtta Utkatasana)

pozicia7Začněte ve stoji. Kvádr si umístěte vedle levé nohy. Přejděte do pozice stoličky. Dlaně spojte před hrudníkem a s výdechem twistujte vlevo – pravý loket se dotýká vnější strany levého kolena. Kolena by neměli přesahovat špičky chodidel. Pak už jen natáhněte ruce do strany. Pravou rukou se jemně opřete o kvádr a pocitově se natahujte za levou rukou. Tím se váš hrudník krásně otevře. Zůstaňte v pozici několik nádechů.

  • Pozice trojúhelníku (Trikonásana)

Začněte ve stoji. Jednou nohou ukročte do strany a ruce natáhněte do strany. Kvádr umístěte vedle pravé nohy. Vrchní část těla vychylte v pase mimo osu (směrem vpravo) a v krajním bodě vychýlení překlopte ruce z vodorovné pozice do svislé. Pravou rukou se jemně opřete o kvádr, ale pocitově se natahujte za levou rukou směrem nahoru. Prodýchejte protažení vrchní části těla.

pozicia9

Jógové pozice s páskem:

  • Ruce spojené za zády

m1Uchopte pásek do pravé ruky, zvedněte ji nahoru a zalomte v lokti. Levou ruku umístěte za zády a snažte se uchopit pásek, který visí z pravé ruky. Pokud vám dělá problém sedět vzpřímeně, sedněte si na kvádr nebo na polštář.

  • Hlava u kolene

Sedněte si na podložku a nohy natáhněte vpřed. Levou nohu si položte na pravé tříslo. Okolo levého chodidla si obtočte pásek. Levou ruku pak umístěte za záda a uchopte s její pomocí pásek. Pomalu se předklánějte – pravou ruku natáhněte za pravým chodidlem a hlavou se snažte dotknout pravého kolena.

m2

  • Přitahování nohy v lehu

m3Lehněte si na podložku a zvedněte pravou nohu směrem nahoru. Pokrčte ji v kolenu a obtočte okolo ní pásek. Opět natáhněte nohu a pomalu přitahujte pásek směrem k hrudníku. Levou ruku si umístěte na levý bok, aby se vám nezvedal od podložky.

Z této pozice můžete přejít do dvou variant:

  • Pravou nohu otevřete do pravé strany. Pořád dbejte na levý bok, aby se nezvedal nahoru.
  • Twistová pozice: Pravou nohu přesuňte na levou stranu a hlavu se snažte otočit doprava.

m4m5

/
Přečteno 5 339 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *