Poznejte s námi svůj tělesný typ!

Publikováno uživatelem

V poslední době s nadšením sledujeme, jak roste počet našich kamarádů a známých, kteří chtějí vzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Dalo by se říct, že začínají ve zdraví vidět vyšší potenciál. Už jim nestačí jenom nebýt nemocný. Naopak, touží po vyšší vitalitě. Chtějí ze sebe mít dobrý pocit po jídle. Zajímají se o takové pohybové aktivity, které jim přinesou větší radost a zároveň i životní rovnováhu.

Zkrátka, udělali svůj první krok. Co ale mají (u)dělat dál…? Jaké mají být jejich další kroky k vitalitě, které jsou stejně důležité jako ten první? To naši kamarádi často nevědí. Nejsou si jisti, které poznatky z oblasti zdraví (wellness) by měli vyzkoušet vnést do svého každodenního života, a které naopak ne…

Tato nejistota je způsobena tím, že na začátku své cesty za vyšší vitalitou nevěnují dostatek času a úsilí poznání svých individuálních zvláštností. Místo toho často volí jednoduší cestu – usilují napodobit něco, co (se tváří, že zaručeně) funguje u jiných lidí. Proto zkoušejí různé aktuální „módní trendy“ či vychytávky v oblasti wellness, jako je raw, paleo, detox, smoothies, crossfit, běhání, jóga…

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

I. Na cestě k fyzickému zdraví

Tyto „wellness experimenty“ nejsou vůbec špatnou věcí. Také jsme si tímto experimentálním obdobím prošli. Hodně jsme toho četli o výživě, pohybu a zdraví vůbec. A to ze všech možných uhlů pohledů. Od moderních poznatků až po tradiční a celostní pohledy na zdraví. Ve volném čase jsme navíc navštěvovali různé semináře a workshopy o zdravé výživě. Mezitím jsme sledovali přednášky na You Tube a scanovali domácí i zahraniční wellness blogy. A pak jsme to všechno, co se nám zdálo jako slibné, zkoušeli na sobě.

Zkoušeli jsme se hýbat dle aktuálních poznatků z wellness výzkumů (HIIT tréninky, tabaty, moderní funkční tréninky…) a zjišťovali jsme, jak naše těla zareagují na tyto druhy fyzické zátěže.

Hledali jsme všude návody, jak zvýšit kvalitu spánku tak, abychom mohli vstávat hodně (hodně!) brzo ráno odpočatí a svěží. Zkoušeli jsme různé přirozené formy regenerace těla založené na správném dýchání. Začali jsme objevovat rozličné druhy jógy.

Nás tyto neuspořádané „wellness experimenty“ hrozně bavili a dodneška baví:) V poslední době ale často uvažujeme nad tím, že ne každý smýšlí podobně. Hodně lidí by určitě z různých důvodu (např. časových) upřednostnilo při budování svého zdraví ucelenější strategii. Kdyby si mohli vybrat, chtěli by jít „víc na jistotu“. Chtěli by na sobě vidět konečně nějaké ucelenější výsledky a už je nebaví jenom náhodně „rozhazovat sítě na všechny strany“.

Existuje ale taková strategie?

Tuto otázku jsme si položili před časem. Naší odpovědí je tento článek. Koncept revitalizace fyzického těla je založen na jednoduché myšlence:

Kdo chce získat trvalé zdraví a vitalitu co nejrychleji, ten musí co nejrychleji a co nejlíp poznat sebe samého.

Možná si říkáte: „To se lehce řekne ale…kde začít?“

  • Jak můžete udat ten správný kurs vlastnímu experimentování v oblasti zdravého životního stylu?
  • Jak můžete co nejrychleji získat co nejvíc poznatků o svém vlastním těle?
  • Jak můžete rychle zvýšit vaší body intelligence, tedy vaše BQ?

zena

II. Napadlo vás někdy zjistit svůj tělesný typ?

Proč se ptáme? Protože právě znalost vašeho tělesného typu může být tím správným kompasem, který vás bude spolehlivě navigovat na plavbě za trvalým zdravím a vitalitou.

A proč právě tělesný typ?

Znalost vlastního tělesného typu je důležitou součástí vaší somatické inteligence. Je to jako kdybyste si chtěli postavit a zařídit vysněné bydlení. Nejdřív si seženete architekta. Ten vám nakreslí plány přesně podle vašich osobních preferencí. Až když máte vše nakreslené, můžete konečně začít stavět… Stejně by to mohlo být i s vaší strategií v oblasti zdraví, nemyslíte? Potřebovali byste alespoň základní plán, od něhož by se odvíjely vaše další kroky při budování pevného fyzického zdraví šitého vám na míru.

Myslíme si, že velmi důležitou součástí takového plánu je i znalost vašeho tělesného typu. Co tedy je tělesný typ? Váš tělesný typ byste si určitě neměli představovat jako výčet všech fyziologických parametrů vašeho těla… Lze ho popsat spíš jako souhrn těch vašich fyzických (ale i psychických – záleží na typologii, kterou zvolíte) daností a specifik, které byste měli nejvíc zohlednit při tvorbě plánu na dosažení zdraví a vitality. Stále příliš obecné? Tak se podívejte na tyto otázky:

  • Jaká výživa a způsob stravování (např. frekvence jídel, množství jedné porce, časy atp.) mi bude nejvíc prospívat z dlouhodobého hlediska?
  • Jakou povahu má můj metabolismus (rychlost, s jakou mé tělo mění potravu na energii, efektivnost, s jakou získává z potravy živiny, rychlost vylučování, efektivita zbavování se toxinů, pokojový metabolismus…)?
  • K jakým pohybovým aktivitám mám ty nejlepší fyzické předpoklady, a tedy můžu se v nich nejrychleji zlepšovat? V jakých sportech naopak nebudu nikdy vynikat?
  • Co prospívá mé celkové životní vitalitě (dostatek energie v těle i mysli, chuť do života, očekávání dobrého…), a co jí naopak škodí?

Nalezení odpovědí na tyto otázky nemusí být pro vás nutně spojeno s nekonečnými experimenty ve výživě, pohybu a regeneraci. Můžete to vzít zkratkou: objevte svůj tělesný typ za pomoci teorií modelových tělesných typů. Nalezení modelového tělesného typu, který vám odpovídá, může hodně urychlit a upřesnit odpovědi na výše uvedené a jiné otázky spojené s vaší individualitou. Jaké existují modelové tělesné typy? Čtěte dál tento článek.

III. Benefity znalosti tělesného typu, o nichž se nemluví

Ještě před tím, než vás obeznámíme se základními typologiemi tělesných typů, vám chceme ukázat náš pohled na největší přínos znalosti svého tělesného typu z hlediska osobního rozvoje, který byl dle našeho názoru doposud spíš přehlížen.

Znalost vašeho tělesného typu může hodně napomoct při vaší sebe-akceptaci… za předpokladu, že s tímto poznatkem naložíte správně. My si myslíme, že sebe-akceptace je jeden z nejdůležitějších předpokladů celkového fyzického zdraví (fyzického wellness).

Bohužel zejména tradiční fitness průmysl zcela zdeformoval pohled na akceptaci našich tělesných typů. Je komerčně výhodnější přesvědčit zákazníky, že bychom měli všichni usilovat o stejný fyzický ideál – stejný somatotyp (viz níže). A s pomocí suplementů to skutečně možné je. Dnes opravdu platí, že všichni muži i ženy můžou nakonec vypadat stejně. Příroda to ale chtěla trochu jinak. Proto vytvořila celý oceán různých těl, postav a metabolismů.

Mnozí z nás jsou bohužel fitness trendy svázáni a usilují pořád o stejný ideál vzhledu. Například mnozí muži mají problém akceptovat svůj somatotyp, který jim zkrátka neumožňuje výrazněji přibírat na svalové hmotě. Místo akceptace této své přirozené predispozice se pak snaží za každou cenu obejít svůj somatotyp a za pomoci suplementů vše „dohnat“. Na různých fitness blozích se pak můžete snadno dočíst rady typu, že ektomorf (viz níže) by měl „jíst všechno ve velkém množství“, aby dokázal nakonec přibírat. Přitom už základní motivace je špatná – ektomorf prostě není fyziologicky předurčen pro budování výrazné svalové hmoty a provozování silových sportů… S tím je třeba se smířit, nikoli proti tomu bojovat.

sport, fitness, healthy lifestyle and people concept - close up of man with jar and bottle preparing protein shake

Uzavřete proto příměří se svým tělesným typem! Podle toho upravte svou motivaci i cíle. Pak se stane vaše cesta za výsledky zábavnější a tak nějak víc… vaše.

Znalost vašeho tělesného typu vás tedy může dovést k uvědomění si, jací na fyzické úrovni doopravdy jste. A to vás pak dovede i k uvědomění si, jací být nemůžete (i kdybyste chtěli). A jste s tím v pohodě. Chcete raději začít naplno žít a zúročit to, co máte na fyzické úrovni k dispozici.

A to je ten nejlepší základ, na němž lze dlouhodobě vystavět skutečné zdraví!

IV. Kde tedy začít? Jak objevit svůj tělesný typ?

My jsme se při určení našich individualit pokusili využít potenciál dvou světů: světa západních somatotypů a světa individuálních konstitucí podle východního učení o životě – ajurvédy.

Oba světy přinášejí svůj vlastní přístup k tělesné typologii člověka. Mají toho ale i hodně společného. Oba světy popisují tři základní somatotypy, tři základní individuální konstituce člověka. Spojením obou pohledů můžeme získat ucelený obraz o své individualitě.

Západní „antropometrický“ pohled na tělesné typy je tradičně spojen s teorií tří základních somatotypů – jistě jste už někdy zaslechli o trojici pánů se zvláštními jmény – ektomorf, endomorf a mezomorf. Tyto somatotypy dnes bohužel nejsou chápány jako univerzálně využitelný nástroj pro sebepoznání a osobní rozvoj v oblasti zdraví. Jsou spíš chápány jednostranně – jako pouhá informace, která může dopomoct k dosažení vyšších výkonů u profesionálních sportovců (zejména pak bodybuilderů…). Opak je ale pravdou. Změření somatotypu – které je doprovázeno zpravidla velice užitečnými doplňujícími vyšetřeními tělesné kompozice[1] – má potenciál nasměrovat každého správným směrem za vyšší vitalitou. O tom vás chceme přesvědčit v dalším článku. Podělíme se s vámi o naše vlastní dojmy a nové poznatky z měření somatotypů ve Sportvital Studiu. Tam jsme si o významu znalosti somatotypu pro celkové zdraví a osobní rozvoj popovídali se spolumajitelem studia Sportvital, trenérem, sportovcem a poradcem v jedné osobě – Janem Taussigem.

Při určení svého tělesného typu se můžete opřít také o tisíce let zkušeností z prastaré indické nauky o životě – ajurvédy. Základním předpokladem tělesné typologie z hlediska ajurvédy je, že každý člověk se rodí s vlastní originální kombinací tří hybných životních principů – kappa, vatta a pitta. Tyto životní principy se u každého člověka objevují v individuálních poměrech, díky čemuž ajurvéda rozlišuje celkově sedm tělesných typů, tři z nich jsou ale základní: čistý typ vatta, čistý typ pitta a čistý typ kappa.

Ajurvédské rozdělení tělesných typů jde o něco dál než „západní členění“. Na rozdíl od západní teorie somatotypů totiž přiřazuje jednotlivým tělesným typům i určité vzorce myšlení a reakcí na podněty. Ajurvéda vychází z předpokladu, že naše vlastní rozložení principů (naše tělesná konstituce) ovlivňuje i naše prožívání emocí, naše myšlení a naší motivaci. Určitě jde o hodně komplikovanější a „křehčí“ systém typologie. Když ale přece jenom dáte této typologii šanci, může vás toto poznání posunout mílovými skoky k  zvýšení celkové vitality! Podrobnosti o tom, jak jsme si počínali při nalezení našich modelových tělesných typů dle ajurvédy my, vám taky přineseme v dalších článcích tohoto seriálu.

Souhrn

Neříkáme, že znalost tělesného typu je jedinou správnou cestou k dlouhodobému zdraví a vitalitě. Také nechceme nikoho odradit od trochy experimentování v oblasti zdravého životního stylu. Co chceme říct je, že pokud jste se skutečně rozhodli žít zdravě a nevíte kudy kam, pak právě učení o tělesných typech mohou být těmi pomocníky, kteří vám ukážou směr a ulehčí vaše hledání. Jde o to, že nemusíte zkoušet všechny rady a návody, které fungují u někoho jiného. Tím, že se seznámíte se svým tělesným typem, poznáte typ zdravého životního stylu, který by vám měl velice dobře sedět, aniž byste k jeho poznání museli dojít metodou pokus-omyl.

Když máte správný mind-set a znáte specifika svého tělesného typu, dostáváte se na dálnici a vaší další cílovou destinací je už jenom vitalita! My jsme za vitalitou směrovali často cestami druhé třídy a někdy i polními cestičkami :). Udělali množství drobných odboček… Nakonec jsme ale došli do bodu, kdy si uvědomujeme, že musíme prostě víc respektovat svůj tělesný typ a nejít proti sobě. Je to tak jednoduché…

 

 

[1] Množství tuku a vody v těle, množství kosterního svalstva, index tělesné hmotnosti (BMI), měření útrobního tělesného tuku, vyváženost postavy a jiné.

/
Přečteno 1 800 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *