Víme, kolik zdraví očekáváme?

Publikováno uživatelem

Všichni si přejeme mít hlavně pevné zdraví. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co konkrétně se za tímto zautomatizovaným přáním skrývá? Víte, co na pozadí formuje všechny Vaše úvahy a přání o zdraví? Pravda je taková, že si většinou zasloužíme mnohem víc, než si sami v duchu přejeme. Naším cílem je proto sdílet s Vámi atraktivní vizi skutečného fyzického zdraví.

V první epizodě se dozvíte:

  • Zjistíte, co je první překážkou, kterou musíte zdolat, abyste mohli nastoupit na cestu za skutečným fyzickým zdravím.
  • Vytvořili jsme pro Vás originální verzi šesti osobnostních typů, které reprezentují naše nejčastější představy o fyzickém zdraví.
  • Odhalíme Vám, proč je lepší nebýt ani jedním z těchto typů.
  • Představíme Vám vizi fyzického zdraví, kterou přináší Spiritual-Planet

I. ZAČÍNÁME OD PÍKY: CO FORMUJE VŠECHNY NAŠE ÚVAHY O ZDRAVÍ?

Rozhodli jsme se, že Cestu Revitalizace fyzického těla začneme úplně od píky: zkoumáním toho, co podle nás formuje postoj každého člověka k jeho vlastnímu zdraví.

Co přesně máme na mysli?

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Naše očekávání ohledně fyzického zdraví.

Nezáleží na tom, jestli jste se nad tím už někdy zamysleli, nebo ne. Tak nebo tak platí, že neexistuje žádná jednotná představa toho, co znamená být fyzicky zdravý. Jde o to, že každý z nás si vědomě nastavil – nebo nevědomě osvojil – určitá očekávání ohledně toho, co znamená být zdravý, a co už ne.

Popis stavu fyzického zdraví je tedy věcí lidské a společenské interpretace. To v překladu znamená, že se tento popis (představa) může lišit od člověka k člověku. Od společenské skupiny k společenské skupině. Od subkultury k subkultuře. Od kultury ke kultuře. A tak dále…

Není to ale zas tak nudné, jak se to mohlo doposud jevit. Relativní charakter pojmu „zdraví“ se sebou totiž přináší řadu zásadních důsledků.

II. NEVIDITELNÁ PŘEKÁŽKA NA CESTĚ ZA ZDRAVÍM

Pokud totiž nemáte svou vlastní ucelenou představu o tom, co pro Vás znamená být fyzicky zdravý, pak je dost pravděpodobné, že jste zatím ohledně svého zdraví jenom přijali představy a očekávání druhých.

Kdo jsou ti druzí? Můžou to být Vaši kolegové, rodina, přátelé a zcela určitě i farmaceutické korporace prostřednictvím médií a reklam. Tedy kdokoliv nebo cokoliv, kdo/co rozhodujícím způsobem formuje Váš úsudek v oblasti zdraví.

Osvojení cizích očekávání ohledně Vašeho fyzického zdraví může být ve skutečnosti tou největší překážkou na Vaší cestě k trvalému zdraví. Moderní západní svět totiž standard očekávání ohledně toho, co znamená být fyzicky zdravý, spíš snižuje, než zvyšuje.

Právě proto je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou byste měli udělat hned na začátku, když se začínáte skutečně zajímat o své zdraví, seznámení se „standardními současnými očekáváními“ ohledně fyzického zdraví.

…co jsou standardní současná očekávání ohledně fyzického zdraví?

Podívejte se níž a zjistíte to.

Níže se nachází naše verze osobnostních typů lidí. Každý typ zosobňuje typickou skupinu očekávání moderního člověka ohledně fyzického zdraví.

Když nemáte úplně jasno, co od stavu fyzického zdraví očekáváte, je docela možné, že Vaše představy o zdraví formuje některý z těchto osobnostních typů.

Osobnostní typy jsme určitě nepopsali proto, abychom kritizovali obvyklé představy moderních lidí o fyzickém zdraví. Ani proto, abychom vyzvedli naši vlastní jedinečnost.

Šlo nám hlavně o to, abychom Vám naznačili, co se nejspíš stane, pokud budete pasivní a nevytvoříte si vlastní očekávání ohledně fyzického zdraví – na své zdraví se budete dívat jako někdo z níže uvedené party. A je dost možné, že když si dané nastavení uvědomíte, bude Vám najednou připadat jako nevyhovující.

A právě to je naším cílem. Chceme Vás částečně pobavit a zároveň Vám dát výrazný impuls k tomu, abyste se pokusili zamyslet, jak důležité je dát si tu námahu a vytvořit si a mít svá vlastní očekávání ohledně fyzického zdraví.

III. BOREC, MODELKA, ZDRAVOTNÍ PROKRASTINÁTOR a spol.

Tyto typy vůbec nebylo těžké nadefinovat. Stačilo nám jenom, když jsme nejdřív nastavili zrcadlo sami sobě a ptali se, jací jsme kdysi byli. Třeba já jsem byl poctivou kombinací Borce a Miláčka farmaceutů. Navíc jsem uvažoval i jako Srovnávač. Taky jsme chvíli uvažovali o minulých rozhovorech s našimi známými a inspirace se rychle dostavila.

Dodáváme, že podobně jako u klasických osobnostních typologií i v tomto případě platí, že se tyto typy jen zřídka vyskytují v „čisté podobě“. Většinou se setkáme s kombinacemi 🙂

 

TYP č. 1: Zdravotní prokrastinátor(ka)

Motto: Vlastně mi teď stačí, když mě neotravuje choroba.

Zdravotní prokrastinátor

Zdravotní prokrastinátor si často myslí, že být zdravý neznamená vlastně nic víc, než… nebýt nemocný. Hlubší úvahu o zdraví teď prostě… nestíhá

Zdravotní prokrastinátor si často myslí, že být zdravý neznamená vlastně nic víc, než… nebýt nemocný. Hlubší úvahu o zdraví teď prostě… nestíhá.

Toto pojetí zdraví je zčásti důsledkem jeho rychlého a poměrně jednostranného životního stylu. Zdravotní prokrastinátor má jen málo času na to, aby mohl nadefinovat jakékoliv očekávání ohledně toho, co pro něj znamená být skutečně zdravý. A možná si otázku, co očekávat od svého zdraví, položil. K odpovědím ale nedospěl, kvůli nedostatku času na delší úvahu. Proto musí zdraví přece jenom ještě chvíli počkat… Na rozdíl od jeho kariéry, která teď počkat nemůže.

Zdravotní prokrastinátor si typicky říká, že pokud dokáže teď v „pohodě fungovat“ a zvládat všechny pracovní a jiné úkoly – co víc by teď potřeboval…?

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

Při tomto psychickém nastavení není fyzické zdraví vlastně nic jiného než pouhá nepřítomnost choroby.

Na rychlé životní tempo si navykneme stejně jako na cokoliv jiného. Prostě se stane naším trvalým tempem. Proto na hlubší úvahy o zdraví nemusí přijít čas dřív, než nastanou zdravotní komplikace. A pak se naše očekávání ohledně zdraví budou zase vztahovat jenom na snahu o eliminaci chorob. Představy o zdraví navždy zůstanou omezené…

 

TYP č. 2: Miláček farmaceutů

Motto: Čím více vitamínů beru, tím líp. Safety first!

Miláček farmaceutů

Miláček farmaceutů je vlastně tak trochu hypochondr. Zdá se mu, že jeho/její zdraví je v neustálém ohrožení.

Miláček farmaceutů se stal, co se týče svých očekávání ohledně fyzického zdraví, obětí masivního marketingu farmaceutického průmyslu.

Miláček farmaceutů v důsledku průběžného bombardování nutriční propagandou nabyl přesvědčení, že si své fyzické zdraví musí permanentně udržovat za pomoci umělých suplementů a vitamínů. Proto má k dispozici množství léků, doplňků a farmakologických zlepšováků. Jeho domácí lékárnička léty nabyla úctyhodných rozměrů.

Miláček farmaceutů je vlastně tak trochu hypochondr. Zdá se mu, že jeho/její zdraví je v neustálém ohrožení. Když v přítomnosti Miláčka farmaceutů kýchne jeho kolega, je to pro něj signál k okamžitému nasazení Tantum Verde (nebo jiných spolehlivých výdobytků moderní prevence). V chřipkovém období samozřejmě nikdy nezapomíná nahánět vakcíny.

Peněženka Miláčka farmaceutů je zlatým dolem pro výrobce umělých přípravků pro prevenci chorob a výrobce vitamínů prodávaných v tabletách. Má obrácené priority. Mnohem raději „zainvestuje“ do různých práškových multivitamínů a spolehlivých přípravků proti chřipce, než aby investoval do kvalitní stravy, otužování a pohybu.

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

Největším problémem tohoto nastavení je, že nevěříme, že zdraví je naší přirozeností.

V důsledku tohoto nastavení léky (na volný výdej nebo i na předpis) nevyužíváme jako poslední instanci, nýbrž jako první možnost – a to jak v případě boje proti chorobám, tak v případě prevence.

Při tomto psychickém nastavení také oplýváme velmi zjednodušenou představou o našem těle. Vnímáme jej jako mechanický stroj, jehož optimální fungování můžeme pozitivně ovlivnit pouhým dodáním umělých a izolovaných látek.

Naše očekávání ohledně zdraví jsou navíc formována převážně (tendenčními) informacemi farmaceutických korporací.

 

TYP č. 3: Modelka a Borec

Modelka

Modelka má doslova povrchní vnímání toho, co je fyzické zdraví. Nezohledňuje svůj tělesný typ a predispozice. Její cíl je totiž univerzální – dosažení štíhlé postavy za každých okolností.

Motto: Hlavně, ať mé tělo vypadá jako … (dosadí si jméno své hrdinky nebo hrdiny).

Fitness průmysl a dietní průmysl obrátily pozornost Modelky pouze na to, co je navenek viditelné. Vizuální stránku vnímá jako jediný indikátor atraktivity.

Proto má Modelka doslova povrchní vnímání toho, co je fyzické zdraví. Nezohledňuje svůj tělesný typ a predispozice. Její cíl je totiž univerzální – dosažení štíhlé postavy za každých okolností.

Pro Borce platí vlastně to samé co pro Modelku, mutatis mutandi.

Nicméně Borec to má ještě o něco těžší, protože on musí přibírat. Tak mu nezbývá nic, než tvrdě makat na dvou frontách naráz – jak ve fitku, tak i u stolu v kuchyni.

Oba dva – jak Borec, tak i Modelka – jsou extrémy. Borec jde do maxima, nafukuje své tělo do žádané velikosti. Modelka to dělá opačně – snaží se co nejvíc minimalizovat velikost své postavy i svůj jídelníček .

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

Při tomto psychickém nastavení se (většinou) nevědomě ztotožňujeme s představou, že existuje jeden ideál toho, jak má zdravé tělo vypadat (tedy vlastně dva – jeden pro muže a druhý pro ženy).

To způsobuje, že chceme za každou cenu vyhovět jakýmsi obecným očekáváním.

Pozitivem je, že se sebou něco děláme. Věříme, že dokážeme naše fyzické tělo formovat. Problém spočívá v tom, že zdraví bereme jen jako vítaný, ale ne nevyhnutelný cíl našeho úsilí. Hlavním cílem je estetika postavy, tedy to, co je navenek viditelné.

 

TYP č. 4: Líný nihilista(ka)

Nihilista

Nihilista se vyznačuje stabilně kritickou pózou ke zdraví. Nihilista rád vyhlašuje, že zdraví nelze uspokojivě ovlivnit, proto se nějaké vyšší úsilí vlastně nevyplácí.

Motto: Zdravím se moc nezabývám, protože se to nevyplatí.

Nihilista je docela tvrdý oříšek. Vyznačuje se stabilně kritickou pózou ke zdraví. Nihilista rád vyhlašuje, že zdraví nelze uspokojivě ovlivnit, proto se nějaké vyšší úsilí vlastně nevyplácí. Tuto pózu rád obhajuje tím, že používá „silná slova“ jako dusičnany v zelenině, toxické ovzduší v městech, éčka v potravinách, antibiotika v masu a tak dále.

Toto všechno je ale jenom naoko. Nihilista totiž nemá ucelené argumenty, které by skutečně snižovaly význam prevence. Proto ve svých kritikách nikdy nezachází dál než za první větu. On totiž doopravdy neví, jaké druhy éček jsou škodlivé. Neví ani to, co přesně jsou vlastně ty dusičnany.

Kritika a dílčí informace se mu hodí pro jediný cíl – obhajobu názoru, že své zdraví nemůže ovlivnit. Tento názor mu totiž vyhovuje. Je pro něj pohodlný a nenutí jej k žádným změnám životního stylu.

Nihilista se ve skutečnosti změn obává. Ve svém nitru ví, že jeho životní styl by změnu potřeboval. Ale nechce se mu do ní… Má totiž často hodně zlozvyků jako kouření, fast foods, slazené nápoje, polotovary, nedostatek pohybu a zálib… Nihilista tak raději kritizuje a posmívá se zdravým návykům jiných lidí, kteří chtějí vylepšit své zdraví. Paradoxně mu schází kritický pohled na své vlastní zlozvyky…

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

Při tomto psychickém nastavení nejenom že jsme v rozporu se sebou samými, ale taky můžeme zbytečně uvést do vnitřních rozporů i jiné lidi. Tím, že podkopáváme jejich vyšší očekávání ohledně zdraví.

 

TYP č. 5: Rebel(ka) bez příčiny

rebel

Rebel nenávidí prevenci.

Motto: Do hrobu přece nepůjdu zdravý… Na něco přece umřít musím.

Rebel bez příčiny se podobá nihilistovi. Je to s ním ale ještě o něco horší, protože pro něj je póza vším. Aby ji spolehlivě demonstroval, neváhá obětovat ani své vlastní zdraví.

Rebel bez příčiny se vyznačuje vysoce reaktivní pózou ke zdraví jako takovému. Nenávidí prevenci. Prevence je jen pro losery. A on se přece chorob nebojí. Jsou mu totiž ukradené. Vlastně všechno je mu tak nějak ukradené… Rebel bez příčiny nemá očekávání. Zdravotní anarchie je pro něj jediný správný přístup.

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

To je asi jasné. Rebelové bez příčiny nás ale mají nejspíš v paži, proto nám nezbývá nic jiného, než jim popřát … hodně pevné zdraví :p

TYP č. 6: Srovnávač(ka)

Motto: Ani mí známí to nemají se zdravím jinak…

Toto je asi nejrozšířenější typ. Vlastně v nás asi vždy bude kousek ze Srovnávače. Pro nás lidi je totiž mnohem přirozenější srovnávat se, než být autentický.

Srovnávač

Srovnávač očekává, že bude mít alespoň tolik zdraví, kolik mají jeho kolegové, kamarádi, rodina nebo kdokoliv, s kým se často srovnává.

Srovnávač očekává, že bude mít alespoň tolik zdraví, kolik mají jeho kolegové, kamarádi, rodina nebo kdokoliv, s kým se často srovnává. Pro Srovnávače je hlavním cílem splnit (nebo v ideálním případě) přeskočit laťku, kterou nastavila jeho referenční skupina.

Když má Srovnávač zdravotní potíže, chlácholí se tím, že ani ostatní (tedy jeho referenční skupina) to nemají jinak… Když je naopak zdravý, bere to často jako samozřejmost, zejména když jsou i lidi kolem něho fyzicky OK.

U Srovnávačů platí, že přijímají zdravotní problémy své referenční skupiny za svůj zdravotní standard. Proto když jsou nemocní, namlouvají si, že tak to prostě chodí u všech a oni s tím nic nenadělají. O těch, kteří jsou zdraví, rádi říkají, že mají štěstí…

Proč nás brzdí tento typ nastavení očekávání?

Největším nedostatkem tohoto nastavení je, že nemáme vlastní motivaci se líp poznat. Naše motivace je směrována mimo nás – zajímá nás hlavně to, jak se cítí jiní lidé z naší referenční skupiny.

Při tomto psychickém nastavení naše představa o zdraví doslova závisí na jiných lidech. Myslíme si, že zdraví je věcí náhody a nic moc se s ním nedá dělat.

Teď ale ta nejdůležitější otázka – co mají všechny typy společného?

Všechny osobnostní typy spojuje jeden společný prvek.

Nastavili si – nebo nevědomě přijali – nízká očekávání ohledně svého fyzického zdraví.

A teď přichází čas pro představení naší vize.

Naše vize: Revitalizace očekávání ohledně fyzického zdraví.

Naší vizí, kterou se pokusíme v dalších dílech tohoto seriálu realizovat, je dát Vám důvody, jež Vás budou pobízet k vědomé změně (zvýšení) Vašich očekávání ohledně toho, co pro Vás znamená být fyzicky zdravý.

Přiměla nás k tomu současná interpretace toho, co znamená být fyzicky zdravý, kterou jsme popsali výše. Chceme k ní vytvořit atraktivní alternativu.

Věříme, že je potřebné představit a prezentovat vyšší standard fyzického zdraví.Takový standard, jaký si zasloužíte mít. Předpokládaná délka života v České republice byla podle údajů v roce 2012 vypočítaná na 75 let u mužů a 82 let u žen. To znamená, že je pravděpodobné, že když se nic „závažného“ nestane, budeme tady docela dlouho.

V tomto světle se jeví nastavení vlastních vysokých očekávání ohledně fyzického zdraví jako docela rozumná a oprávněná dlouhodobá investice, nemyslíte?

Vaše fyzické zdraví zcela jistě může představovat mnohem komplexnější, hlubší a radostnější pocit, než má Borec, Miláček farmaceutů, Modelka, Nihilista…

My ze Spiritual planet jsme přesvědčeni, že na fyzické úrovni nemáme usilovat o nic menšího než o pocit hlubokého zdraví.

V tomto stadiu jsou naše očekávání, která si spojujeme s pocitem zdraví svého těla, o celou třídu vyšší. Proto se v další epizodě seriálu Cesta Revitalizace fyzického těla budeme věnovat popisu stavu hlubokého zdraví.

Souhrn

V první epizodě jste se dozvěděli, proč je vyjasnění Vašich očekávání ohledně fyzického zdraví prvním krokem k jeho dosažení.

Jenom když se zvýší Vaše očekávání, může se změnit i Vaše jednání a následně se zlepší i kvalita Vašeho zdraví.

Naší roli na Vaší Cestě Revitalizace si proto představujeme takto:

  • REVITALIZOVAT VAŠE OČEKÁVÁNÍ (ohledně fyzického zdraví)
  • dát Vám typy do AKCE
  • sdílet s Vámi ZLEPŠENÍ KVALITY Vašeho ZDRAVÍ

Tipy na závěr:

A jaká očekávání ohledně zdraví máte Vy?

Zkuste se na chvíli zamyslet a pak zformulujte vlastní definici fyzického zdraví.

Jak?

Můžete si pomoct tím, že na papír napíšete 7 konkrétních cílů, od nichž očekáváte, že Vám Vaše zdraví umožní naplnit tento rok, příští rok a za pět let.

 

/
Přečteno 413 x

Komentáře 4

  1. Velmi pekny clanok. Nikdy som sa nezamyslel hlbsie nad tym co pre mna zdravie znamena a co od neho ocakavam. Pred par rokmi som pravdepodobne patril do skupiny Zdravotnych prokrastinatorov, pretoze mi plne stacilo nebyt chory a teraz spatne si presne uvedomujem, ze cele chapanie mojho fyzickeho stavu bolo dost ciernobiele: chory/nechory. Dnes som uz ale niekde inde a to vidim este mozno ako dalsi osobnostny typ – nieco ako Trendovy testovac 🙂 Casto mam totiz uprimnu snahu nieco ohladom svojho zdravia zmenit, nemam ale dobre zmapovane svoje potreby alebo stanovene ocakavania a preto skor preberam a skusam aktualne trendy a „fancy metody“ (crossfit, joga, smoothie, veggie, atd.) Vdaka tomu, ze to vsak nevychadza z mojho skutocne osobneho presvedcenia, ale su to iba prevzane cudzie koncepty, casto ide o kratkodobe pokusy bez konzistentneho pristupu a jasne stanovenych cielov. Na druhej strane su vsak v nasich koncinach myslienky ohladom revitalizacie fyzickeho zdravia stale celkom inovatorske a najst zdroje informacii, ktore nie su prilis vedecky pisane stale nie je take lahke. Preto sa uz velmi tesim na dalsie casti tohoto serialu 🙂

    1. Ahoj speet,
      Uz samotna snaha ziskavat informacie z oblasti vyzivy a zdravia ako takého svedci o tom, ze sa posuvas spravnym smerom. Aby si mohol odskusat, co u Teba funguje a co nie, musis v prvom rade pracovat s nejakym penzom informacii. V tomto smere neexistuje ina moznost len studium. Cim viac poznatkov budes mat (gramotnost v oblasti zdravia), tym vascia sanca je, ze si ich dokazes v buducnosti individualizovat vzhladom na svoje potreby. Co sa tyka Tvojich potrieb v oblasti zdravia – tu by som este rozlisoval OCAKAVANIA a POTREBY. Potreby – na rozdiel od ocakavani, ktore su skor vecou „mind-setu“ – musis identifikovat na zaklade skumania a poznavania svojho tela (viac o tom v clanku Body Intelligence). Co sa tyka toho, ze skusas aplikovat rady z roznych vyzivovych smerov, to je tiez celkom bezne. Zamyslal si sa niekedy nad tym, ze by si mohol hladat, co maju tieto smery spolocne? Teda cosi ako principy zdravia, na ktorych sa zhoduju odbornici napriec vsetkymi (alebo takmer vsetkymi) smermi? Mohol by si sa napr. na zaciatku zamerat na to, co sa NEODPORUCA – na tom sa vacsina autorov zhoduje. A takýchto „negatívnych odporucani“ je kopec (napr. existuje mnozstvo uplne jednoduchých rad, co nerobit – nejest procesovane potraviny, nekombinovat niektore potraviny, nepit sladene napoje, jest lokalne a sezonne potraviny…). Samozrejme, nejde len o vyzivu. Fyzicke zdravie je ovela sirsi pojem. Pripravujeme clanok, ktory bude obsahovat zoznam otazok, ktore by si kazdy mal zodpovedat na ceste k zdraviu – pojde vlastne o vsetky okruhy cininitelov, ktore ovplivnuju zdravie.
      Takze vdaka za doveru, dufam, ze Ta dalsie casti nesklamu:)

    1. Urcite by som si stanovil ako kratkodobe, tak aj dlhodobejsie ciele. Dlhodobejsie ciele mozu byt viac vseobecne a daju Tvojmu usiliu sirsi rozmer (da sa povedat, ze su odpovedou na otazku „preco?“). Na druhej strane dlhodoby ciel ta nevyzenie z postele alebo gauca vonku cvicit… Preto potrebujes aj kratkodoby ciel, ktory je konkretny a poskytuje Ti momentalnu motivaciu (je vlastne odpovedou na otazku „ako?“). Dlhodobejsim cielom moze byt napr. zvysit pocit celkovej vitality (dovod tvojho usilia, odpoved na otazku „preco?“).Potrebujes ale zaroven konkretnejsi ciel. Pre stanovenie konkretnych kratkodobych cielov mozes pouzit velmi dobry tool dostupny tu: http://www.takingcharge.csh.umn.edu/create-healthy-lifestyle/create-goal/set-goal?id=5642d178c6dda&step=0
      Daj vediet, ci sa Ti tool pozdava a nech sa dari!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *