Představte si, že usnete a pak se najednou probudíte ve svém snu. Pořad sníte, ale jste zároveň stejně bdělý jako během dne – dokážete normálně myslet, vaše paměť vám slouží, můžete normálně mluvit a umíte se rozhodovat. Vítejte, právě jste se ocitli v neprozkoumané říši, kde vskutku existuje jenom jediné omezení – vaše mysl. Ve snové krajině můžete dělat a prožívat cokoliv, co si zamanete – létat jako Neo, procházet pevnými předměty, cestovat rychlostí myšlenky nebo rozmlouvat s „místními“. Můžete se ale také léčit, povzbudit svou kreativitu nebo se víc poznávat a osobnostně rozvíjet. A co je na tom nejlepší? Váš mozek reaguje na snové vjemy naprosto stejně jako na vjemy, které nasáváte v bdělém stavu. Takže své snové zážitky skutečně prožíváte naplno…
Tak tohle je lucidní snění – schopnost uvědomovat si, že se nacházíte ve snu, což vám umožňuje nejen objevovat, ale i vědomě utvářet a prožívat vlastní sny. Přijde vám to vzrušující a zvláštní? A to vlastně ještě nic nevíte… Nicméně na samém začátku je nejdůležitější vědět, že lucidní snění je absolutně přirozenou mentální schopností. Slovo „schopnost“ je v tomto kontextu na místě, protože lucidně snít může skutečně každý, kdo se naučí, jak na to.
Lidé z různých kultur a koutů světa se snažili rozvíjet schopnost vědomě poznávat a ovládat své sny již tisíce let dozadu (patrně nejznámějším historickým příkladem je umění snové jógy tibetských mnichů). Nicméně nikdy nebyla vhodnější příležitost přiučit se lucidnímu snění než dnes. Proč? Žijeme ve věku vědy, proto asi nikoho nepřekvapí, že i fenomén lucidního snění byl vědeckými metodami spolehlivě prokázán a zdokumentován. A také žijeme ve věku internetu – dnes existují desítky tisíc lucidních snivců, kteří na různých online fórech a webových portálech věnovaných tomuto fenoménu sdílejí své zkušenosti a neobvyklé zážitky. Vlastně se dá říct, že dnes má každý, kdo touží vstoupit do světa lucidního snění, opačný problém (tak typický pro dnešní dobu) – musí čelit takové hromadě informací, že vlastně neví, kde začít, které zdroje se mu vyplatí sledovat, a hlavně – jak se může co nejrychleji probudit ve vlastním snu.
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
A právě tohoto problému si před několika lety všimli tři mladí filmaři a nekonvenční kreativci z Manhattanu – Dylan Tuccillo, Jared Zeizel a Thomas Peisel. Výsledkem je možná jedna z nejneobvyklejších knížek, jaká kdy byla vydána. Pojďte se s námi podívat, co knížka Průvodce lucidním sněním: Oneironautika aneb umění cestovat ve snech, nabízí.
O autorech
Dylan Tucillo se živí jako filmař, spisovatel a kreativec. To samé dělají jeho dva kamarádi a spoluautoři knížky – Jared Zeizel a Thomas Peisel. Všichni tři žijí na newyorském Manhattanu. A všechny tři spojuje ještě další věc, jeden docela neobvyklý koníček – již léta pravidelně objevují svět lucidního snění. Po čase si Dylan, Jared i Thomas uvědomili, že lucidní snění přineslo do jejich životů mnohé benefity, což je dovedlo k další odvážné úvaze – „Co kdyby se celý svět uměl probouzet ve snu?“ A to byl už jenom krůček od nápadu vydat knihu, která bude poskytovat komplexní a přehledný návod pro každého, kdo je připraven a ochoten probudit v sobě doposud nepoznaný prostor.
Jakožto kreativci přišli autoři i s nekonvenčním řešením, jak napsat, vydat a propagovat knížku o lucidním snění tak, aby vzbudila okamžitý ohlas. Zájem čtenářů o toto téma si totiž Dylan se svými dvěma kámoši nejdřív rozhodli otestovat kampaní na portálu Kickstarter.com, kde se nápadu nakonec podařilo vysbírat 27 tisíc dolarů. Zajímavě byla řešena i propagace, která bezprostředně předcházela vydání knížky – autoři natočili poutavé promo video a spustili webovou stránku dreamlabs.io jako doplněk k vycházející knížce. Kreativita i odvaha s výběrem netradičního tématu se vyplatily, protože knížka vzbudila velký ohlas, byla přeložena do 11 jazyků a plánuje se její čtvrté vydání.
Pro a proti originálního designu Průvodce lucidním sněním
Kniha má zajímavý „retro design“ snového deníku s originálními fantazijními kresbami, které se hodí k tématu. Cílem autorů bylo nepochybně dosáhnout originality i co se týče struktury textu. Průvodce lucidním sněním je přehledně rozčleněn do krátkých kapitol a úseků, takže se docela dobře čte třeba cestou do práce. Na druhé straně, jelikož kniha obsahuje mnoho ilustrací, má krátké úseky s četnými mezery v textu, a navíc je psána velice neformálně, měl jsem místy pocit, že čtu spíš magazín nebo blog než knížku. Navíc jsem si jistý, že pokud by bylo mezer a úseků míň, kniha by mohla být tak o 40 stran tenčí. Přitom to nejdůležitější – tedy obsah – je skvělý, takže si nemyslím, že by knize nějak ublížilo, pokud by byla vydána jako míň „nafouklá“.
Průvodce lucidním sněním vs. Lucidní snění od Stephena LaBergea
Jak by vyšlo srovnání „hipsterské“ knížky Průvodce lucidním sněním s kultovní knížkou Lucidní snění od psychologa a vědce Stephena LaBerge, který jako první vědecky prokázal existenci lucidního snění?
Řekl bych, že oba tituly přinášejí trochu odlišný náhled na problematiku, což jistě vyplývá z rozdílné profesní orientace autorů. Kniha Stephena LaBergea je mnohem obsáhlejší. S. LaBerge věnoval velkou část knížky třeba popisu vědecké metody, díky níž se mu na Standfordské univerzitě podařilo prokázat existenci lucidního snění.
Na druhé straně Průvodce lucidním sněním je mnohem stručnější, což ale vůbec není na škodu. Právě naopak. Při čtení knížky jsem měl příjemný pocit, že autoři skutečně obsáhli celou problematiku lucidního snění nejstručněji, jak to jen šlo. Každá věta je důležitá a čtenář nemá ani na chvíli chuť přeskočit třeba odstavec. Autoři zvolili přátelský a zábavný tón komunikace. Máte pocit, jako by vám lucidní snění vysvětlovali někde na kafi. Určitě se při čtení několikrát zasmějete. Autoři napsali Průvodce lucidním sněním především z pozice praktikujících lucidních snivců (tzv. oneironautů [1]) a také vizionářů. I když poskytují mnoho odkazů na vědecké zdroje a studie, jejich cílem určitě nebylo poskytnout věcný resp. „objektivní“ náhled na danou problematiku. Chtějí spíš podnítit u čtenářů nadšení pro lucidní snění, což je v knize opravdu znát.
Jared Zeizel píše na stránkách dreamlabs.io, že
„ač si toho jsme vědomi nebo nikoliv, každou noc zakoušíme jiný svět. Je to místo s vlastními pravidly, zvyklostmi, zákony i obyvateli. Místo, kde se vaše okolí může překroutit pouhou myšlenkou, fyzické limitace můžu být překonány a vy můžete stát tváří v tvář hlubším aspektům svého já, když cestujte přes své osobní hranice“[2].
Průvodce lucidním sněním je tedy kniha od nadšenců lucidního snění pro nadšence. Proto obsahuje zajímavé a lehce spekulativní pasáže, které si například S. LaBerge jako vědec „nemohl dovolit“ napsat (což je zase moje spekulace). Tyto pasáže jsou každopádně skvělou potravou pro naši obrazotvornost a právě díky nim Průvodce lucidním sněním zůstane originálním dílem svých autorů.
Tady je několik příkladů:
Jak to je s vnímáním času a prostoru ve snu?
Jak jsme psali v úvodu recenze filmu Vanilkové nebe, již začátkem dvacátého století jsme v důsledku revolučních objevů na poli fyziky byli zkrátka nuceni opustit ploché vnímání reality. Museli jsme si přiznat, že realita je mnohem ohebnější a nestabilnější, než nám ukazují naše smysly. A právě tomuto rozšířenému pohledu na realitu nás učí i zkušenosti s lucidním sněním. Dylan Tuccillo se svými kolegy vysvětluje, že ve snu je jak prostor, tak i čas tvárný. Třeba pohyb ve snu se liší od způsobu, jakým se pohybujeme ve dne. V lucidním snu se z bodu A do bodu B umíte přesunout okamžitě, stačí jenom zacílit váš záměr a pozornost. Ve snu se všechno odehrává „tady a teď“, vaše minulost se může přelívat do nových snových událostí, gravitace nefunguje. To může být docela výzva pro ty „racionální typy“ z nás, co vy na to?
Kdo vlastně jsou snové postavy a proč bychom s nimi měli navázat kontakt?
Jednou z nejbizarnějších zkušeností v lucidním snu je rozhovor s postavami, které obývají snovou realitu (autoři je nazývají „domorodci“). Podobně jako během dne, i ve spánku potkáváte různé lidi. Autoři vysvětlují, že tyto snové postavy mají různou hladinu vědomí. Můžou být pro nás nějak užitečné? A vůbec – odkud se vlastně berou? Jsou tito „místní“ jenom projekcemi naší podvědomé mysli nebo mají nezávislou existenci? Přijde vám tato otázka jako praštěná? To si mysleli i autoři, až dokud – podobně jako jiní snivci – nezažili situace, kdy jim tyto postavy samy kladly otázky a vyznačovaly se jakousi vlastní inteligencí. Může to celé souviset s hypotézou kolektivního nevědomí, které světu představil zakladatel analytické psychologie Carl G. Jung? Je možné, že lidské bytosti do jisté míry sdílí své snové zkušenosti?
Futuristická vize lucidního snění
Autoři poskytují v závěru knihy zajímavou vizi – co když se právě chystáme jako lidstvo k dalšímu evolučnímu skoku? Nepůjde ale o nějaké fyzické změny našeho vzhledu. Neporostou nám z hlav anténky, jako si to představovali naši rodiče, když od nich na výtvarné výchově paní učitelky chtěly, aby namalovali svět v roce 2050. Ne, tentokrát se možná začneme ve velkém probouzet ve vnitřní krajině své mysli.
Nemožné? Ne tak docela. Již dnes funguje internet jako globální mozek lidstva. Mnohé specializované stránky umožňují každodenní interpretaci snů. Lidé se učí, jak (a proč) lucidně snít přes vzájemné sdílení zkušeností v mezinárodních komunitách na facebooku. Kromě knih o lucidním snění existují dokonce i mobilní aplikace a speciální výživové doplňky na stimulaci lucidních snů…
Ještě než půjdete spát…
Jak autoři podotýkají, cílem lucidního snění není prospat život, nýbrž přinést do každodenního bytí zvýšenou bdělost naučenou z lucidních snů. Nepřipomíná vám to něco? Schopnost, kterou rozvíjeli tibetští jogíni před staletími, objevujeme pozvolna i na Západě – lucidní snění je vlastně jeden z nejlepších způsobů, jak pěstovat mindfulness neboli bdělou pozornost. Tato všestranně užitečná kvalita si získává i u nás velkou oblibu. Dle autorů by se lucidní snění v budoucnosti mohlo stát vnitřním kompasem, který nám pomůže rozvíjet tvořivost a řešit důležité problémy na osobní i kolektivní úrovni. Možná se blíží doba, kdy se po vzoru kultur, které tu byly před námi, znovu napojíme na sebe samé přes naše sny. Tak co, uvažujete, že se dnes v noci vzbudíte, a přece budete spát?
[1] Slovo „Oneironaut“ vzniklo spojením dvou řeckých slov – slova „Oneira“, což znamená sny, a „nautis“, což je mořeplavec. Jako oneironauti se začali označovat příznivci lucidního snění, jelikož prozkoumávají jedny z posledních neprozkoumaných území – světy snů.