Těchto 6 inspirativních citátů vám přiblíží podstatu jedinečné životní filozofie mindfulness kreativním způsobem – prostřednictvím unikátních myšlenek a poutavých obrazů. Metody mindfulness, jejichž kořeny tkví ve východních filosofiích, si právem získávají obrovskou oblibu i u nás. Do češtiny je mindfulness překládána jako všímavost, bdělost, bdělá pozornost nebo plné uvědomování. Už více než 40 let jsou praxe všímavosti oficiálně zkoumány v západním světě. Jejich blahodárný vliv na tělo i mysl je potvrzen mnoha vědeckými výzkumy a nespočtem příběhů osobní transformace. O čem tedy mindfulness vlastně je?
Je důležité stanovovat si v životě cíle. Cíle totiž dávají našemu životu potřebný smysl. Stejně důležité, jako mít v životě smysluplné cíle, je ale užívat si samotnou cestu za jejich dosažením. Mějte odvážné cíle, které vás naplňují vzrušením a energií. Ale také nezapomínejte, že jediné, co je skutečné, je to, co se odehrává teď. Rovnováha mezi cíli v budoucnosti a užíváním si přítomnosti vyžaduje skutečné životní mistrovství. Jak se dá zlepšit v dosahování cílů a zároveň neztratit kouzlo přítomného okamžiku? Leo Babauta sdílí své tipy na známém blogu Zenhabits.net
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Zkuste to. Zkuste se plně soustředit na to, co vám někdo říká, aniž byste během rozhovoru jedním očkem zabíhali na displej svého chytrého telefonu. Zkuste mít doma po celou dobu návštěvy vypnutou televizi. Zkuste věnovat stoprocentní pozornost tomu, co říká váš kamarád, aniž byste uvažovali nad tím, co mu na to odpovíte, až vás konečně pustí ke slovu. Zkuste naslouchat druhému, aniž byste současně hodnotili, co vám říká. Taková pozornost je skutečným darem.
Připomenutí si tohoto daru, který můžete druhým lidem věnovat, nabírá na významu právě v dnešní uspěchané době. Pokud se chcete ponořit do praxe mindfulness hlouběji, pak vám určitě doporučujeme myšlenky Thicha Nhata Hanha, myslitele vietnamského původu a velkého propagátora mindfulness ve světě.
Život dokáže být neskutečně barevný a zajímavý – pokud mu dáme prostor, aby se projevil. Naučte se vědomě zpomalit. Dopřejte si každý den čas pro objevování rozmanitosti a hloubky vašeho života. Kasia Korda nám v interview Naučte se žít všímavě objasnila, že nejzákladnějším uměním Mindfulness je právě umění se zastavit v našem každodenním životě.
V dnešní době je spousta lidí ve spěchu, který vytváří tenzi jak v těle, tak v mysli. Když se naučíme pravidelně se zastavit a vychutnat si třeba jen 1 nádech a výdech, náš život se začne proměňovat.
Eckhart Tolle je jedním z nejrespektovanějších a nejvlivnějších spirituálních učitelů dnešní doby. Ve své knize Moc přítomného okamžiku vysvětluje, že problémy neexistují. Existují jenom životní situace, v nichž se nacházíme. Až naše mysl uděluje těmto situacím různé nálepky – dobré, špatné, trapné, beznadějné… Ve skutečnosti tyto situace pouze jsou. Mnohem důležitější než to, co se nám v životě děje, je způsob, jak na tyto situace reagujeme.
Toto zlaté pravidlo platí pro většinu životních situací. Všichni přece toužíme prožívat intenzivní radost ze života. A to nikoli jenom občas, ale každý den… Mistrem v umění všímavosti je ten, kdo si dokáže znova a znova všímat těch malých drahokamů – maličkostí každodenního života. Autorka tohoto citátu, psycholožka a psychoterapeutka Kasia Korda, ve svém online tréninku Mindful life učí, jak prožívat každý obyčejný den neobyčejně – plynně, s větší radostí, lehkostí a nadhledem.
Třeba si cestou do práce vyzvednete své oblíbené ranní kafe. Ve skutečnosti ale vůbec nevěnujete pozornost jeho pití. Bloudíte internetem, myslíte na to, co vás dnes čeká a co vše zase musíte stihnout. A kafe je pryč. Vlastně jste vůbec nevdechli jeho vůni. Nevšimli jste si, jaké obrazce vytvořila pěna. Nijak zvlášť vás nezaujala jeho chuť…
Vlastně vůbec nejde jen o kafe. Navzdory tomu, že život se odehrává jenom tady a teď, žije většina z nás v očekávání z budoucnosti nebo v zklamání z minulosti. Roky plynou a život jen tak protéká mezi prsty. Kolikrát za den se zastavíte a užijete si přítomnost naplno všemi smysly? Kolikrát denně si skutečně užíváte to, co právě děláte?