7 jedinečných způsobů, jak „cestovat“ během pandemie a lockdownů, aniž bys opustil svůj byt (zn. vyzkoušeno cestovateli)

Publikováno uživatelem

Jsi zanícením cestovatelem, digitální nomádkou? Možná máš časté cestování přímo v popisu práce. Situace tě přinutila rapidně změnit plány i životní styl. Odsunul(a) jsi plánování dalšího velkého dobrodružství na neurčito. Anebo ti místo návštěv klienta v Itálii nadělili home office.

I když teď nemůžeš cestovat, jak se ti zachce, nepřestávej dmýchat plamen, tu esenci cestovatele v sobě. Nepřestávej vyživovat svého vnitřního objevitele a dobrodruha. Tu oblíbenou část tvé osobnosti, jež tak ráda objevuje nová místa, poznává exotické kultury a lidi, učí se novým věcem.

I teď se můžeš vydat na dobrodružné cesty, jenom trochu jinak. Jak na to?

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

1. Cestuj tam a zase zpátky přes vzpomínky

Na manželčiny narozeniny jsme si po dlouhé době slavnostně pustili naše speciální video z cest jihovýchodní Asií. Na tříminutovém minifilmu jsem před několika lety makal asi tři dny. Velkolepé premiéry se mu pak dostalo během programu pro hosty na naší svatbě, která se konala krátce po návratu z cest.

Efekt byl vskutku impozantní – Julka mi se slzami v očích řekla, že na chvíli byla „znovu tam“ a zapomněla na nekonečný koloběh povinností matky dvou malých dětí.

Zkus to – opraš fotky, alba či videa ze svých potulek světem. Začti se do myšlenek v cestovatelském deníku spícím někde na polici. Slovy Bilba Pytlíka, vydej se na krátkou „Cestu tam a zase zpátky“.

Vzpomínka na naše oblíbené každodenní toulky vietnamským venkovem. Zkus to – opraš fotky, alba či videa ze svých potulek světem.

2. Využij „transportačního“ účinku knih, filmů a hudby

Knihy na mě měly vždycky silný „transportační“ účinek.  Úžasně to vystihl spisovatel a stand up komik, Jirka Charvát, když v našem rozhovoru řekl, že „Nejběžnější zdroj flow je čtení. Nitka písmenek si chytne tvoje vědomí a vede si ho, takže jeho zbytek může utichnout. Přesně jako teď.“

Sestra mě nedávno dostala originálním dárkem knížky Atlas miznúcich miest. Stratené svety minulosti a súčasnosti. V balíčku doručeném v den mých narozenin kurýrem jsem našel kromě zvláštního cestopisu i speciální edici ceylonského čaje Basilur v nádherné plechovce s orientálním motivem a karetní příběhovou hru historek z Temného středověku. Na pohledu stálo: „Poslední rok nám naše plány mění události, kterým musíme čelit, ať se děje, co se děje. Připravili jsme pro tebe speciální časoprostorovou kapsli, časostroj, díky němuž navštívíš nejen mizející místa, ale taky temný středověk. Věříme, že tě tato dobrodružná výprava mnohému naučí a zažiješ ledacos nevídaného.“

Kromě různých forem cestopisů samozřejmě funguje i beletrie. Mě vždycky bavilo být vtažen do fiktivních světů řídících se vlastními pravidly a přírodními zákonitosti. Během karantény a nekončících lockdownů jsem se této zálibě otevřel a začetl se do skvělých fantasy a science fiction románů. S knížkou Američtí bohové od Neila Geimana jsem putoval napříč Amerikou a potkával nové i staré bohy ze všech koutů světa. Pak jsem byl vtažen do bouřlivých událostí pouštní planety Arrakis v kultovní klasice Duna.

Další alternativou se stejnými transportačními účinky jsou samozřejmě filmy i hudba. Cestuj při skvělých snímcích do jiných kultur, světů, či dokonce vesmírů. Cestovatele- bojovníky nadchne třeba Poslední samuraj, umělce zaujme lyrický skvost Nový svět a romantické cestovatelské duše zase Eat, Prey, Love.

Do vesmíru se cestovat zatím nedá bezu ohledu na pandemii, proto musí postačovat filmografie. Mě před časem nadchl odvážný a originální hybrid dokumentu a filmu, Space Odyssey: Voyage to the Planets, jenž mapuje fiktivní budoucí cestu astronautů napříč Sluneční soustavou. Dobře zafunguje i vizuálně mistrovský dokument Journey to the Edge of Universe.

Nezapomeň, že hudba je velice silným ovlivňovačem nálady. Využij toho ke svému vlastnímu prospěchu. Zapni si něco, co v tobě evokuje svobodu, radost z dobrodružství a vzpomínky na cestování. Mou cestovatelskou hymnou – někdy doslova – byli Lumeneers, Sleep on the Floor.

Vyber si svůj vlastní příběh a melodii a vydej se na cesty!

3. Přijímej doma nové kreativní výzvy – tak jako to děláš na cestách

Cestovat lze i skrze rozvíjení kreativity. Přijde ti to už trochu přehnané? Tak se chvilku zamysli nad věcmi či malými projekty, které jsi během cest dělal nejraději. Ne, teď nemyslím na týdenní all inclusive dovolené strávené u bazénu koukáním na animátora. Ani víkendové toulky Evropou tam, kam byly zrovna levné letenky. Mám na mysli tvoje opravdové Cesty. Když tvá propiska létala po stránce cestovatelského deníku během trmácení autobusem na další nádherné místo. Když jsi oduševněle skicoval nebo fotil, co tě právě zaujalo. Když jsi s chutí pomáhal místním kamarádům a při tom se přirozeně učil novým zručnostem.

Já jsem si jako dobrovolník na cestách kdysi užíval kreativní výzvy všech druhů, od přípravy hodin angličtiny pro teenagery ve vietnamské vesničce po stavbu ohrádky malému divočákovi v thajském zvířecím útulku. Julka v reportáži o našem dobrovolnictví napsala: „Práca na dobrovoľníckych projektoch je vcelku kreatívna činnosť. Žiadne nudné procesy či dookola tie isté reporty. Navyše hostitelia na svojich dobrovoľníkov skutočne spoliehajú. Veria ich znalostiam a schopnostiach. Nechávajú im priestor pre tvorbu a nové nápady. Častokrát zveria dobrovoľníkom viac zodpovednosti, ako dobrovoľník čaká. Ja som sa úplne nečakane kreatívne vyžila na dobrovoľníctve na Borneu. Uprostred džungle som tvorila slogany, plagáty na stenu a navrhla som design – potlač na tričko pre celý tým džungľového rezortu. Práca, zábava, hravosť a dobrá vec v jednom.“

Po těchto zážitcích se pak vracíme domů jiní, plní nových (nečekaných) zkušeností, dovedností a inspirací.

To všechno jsou přece věci, kvůli kterým tak rádi cestujeme, nebo ne? Nenech si tento životní styl vzít jenom proto, že cestování dnes není na programu dne.

Máš rád psaní nebo kreslení, ale už delší dobu ses k tomu nedostal? To byl i můj případ. Proto jsem si nedávno pořídil kreativní zápisník Restart kreativity od Reného Nekudy plný kreativních výzev všech možných druhů. Naši kamarádi se učí doma hrát na kytaru…Manželka se zase hodně věnuje tvoření s naším starším klukem. Museli jsme zřídit malou nástěnnou galerii pro jejich díla. Některá už vznikají přímo na mou objednávku, například toto – má oblíbená planeta Saturn.

Cestovat lze i skrze rozvíjení kreativity. Manželka se hodně věnuje tvoření s naším starším klukem.

4. Vrať se do exotiky s pomocí svých smyslů

Poznávat nové kultury prostřednictvím místních pokrmů patří mezi mé nejoblíbenější zážitky na cestách. Mnoho nejpříjemnějších vzpomínek se mi pojí právě s dobrým jídlem – komunitní večeře dobrovolníků, dlouhé večeře u místních přátel či snídaně hrající barvami z právě odtrhnutých plodů tropického ovoce…

Co tak uspořádat v sobotu večer ve vlastní rodinné či přátelské „bublině“ tematickou exotickou večeři? V úterý si vyhledej odvážný exotický recept. Následující dny pracuj na pořízení všech ingrediencí. V sobotu vaření a slavnostní dekorace stolu.  Jo, a nezapomenout na dovolenkový ohoz – kvítkované košile a tak. Vše pak dotáhnout do dokonalosti s originální hudbou dle zemí, odkud jídla pocházejí (v časech You Tube a Spotify nás opravdu nic nezastaví!).

Užívej si tento neobyčejný proces přípravy a pak atmosféru. Ochutnávej, vnímej nové vůně, koření, hudbu… bavte se, smějte, sdílejte šílené historky… jako na cestách.

Dlouhé večeře u místních přátel během našeho dobrovolnictví ve Vietnamu. Co tak uspořádat v sobotu večer ve vlastní rodinné či přátelské „bublině“ tematickou exotickou večeři?

5. Cestuj prostřednictvím své mysli

Jedním z největších darů, jaké jsme my lidé dostali do vínku, je představivost. Vlastně, dle předních antropologů, je právě představivost tou schopností, díky níž se tak slabý a neodolný živočich, jakým byl homo sapiens, nakonec stal pánem všeho tvorstva na této planetě.

Jen si představ tu revoluci, když jeden člen tlupy najednou dokázal popsat ostatním druhům cestu k vodnímu zdroji, aniž by tam musel všechny pokaždé doprovodit. Anebo když se lovci dokázali předem domluvit na taktice několikadenního lovu antilop.

No jo, ale dnes si jídlo „ulovíš“ online a pro vodu postačí zajít do kuchyně. Princip ale zůstává stejný – naše představivost je nástrojem par excellence pro každou příležitost. „Cestování“ myslí nevyjímaje.

Skvělým pomocníkem jsou vedené kreativní vizualizace a relaxace. Já nedám dopustit na volně dostupné nahrávky studia Honest Guys, které miliony fanoušků označuje za nejlepší svého druhu na světě. Jak už to u nejlepších věcí často bývá, jsou zdarma.

Rick Clark a Kevin Brown z Honest Guys vytvářejí vedené audiovizualizace a relaxace v nejvyšší audiokvalitě. Mnohé z nich vaší mysl umějí přenést na jiná místa, skutečná i fantazijní. Scénáře nahrávek od Siân Lloyd-Pennel jsou opravdu uměleckým dílem a stejně tak i zvukové kulisy a hudba. Vše dohromady vytváří pro posluchače „immersive experience“ neboli pohlcující zážitek (v tom nejlepším významu). Mezi mé nejoblíbenější nahrávky s cestovatelským nádechem patří Journey to the Stars, Healing Temple, Journey to the Spirit a Forrest of Lorne.

Pro milovníky Tolkienova Pána prstenů existuje dokonce celá kolekce nahrávek ze světa Středozemě.

PS: Nezapomeň na kvalitní sluchátka.

6. Začni se učit novou řeč

Fajn způsob, jak doma zakusit cestování bez cestování, je přes studium cizích jazyků. Času máš pravděpodobně o něco více – tedy pokud kolem tebe pořád nekrouží několik tvých menších verzí. Tak proč ne? Trefíš dvě mouchy jednou ranou.  Budeš dělat něco smysluplného pro sebe a jazyk pak využijte, až příště vycestujete. Tedy pokud se zrovna nerozhodneš naučit elfštinu nebo Na´vi.

7. Kráčej nevyzpytatelnou krajinou svých snů

Krajina našich snů je ideálním územím, které se vyplatí začít (znovu)objevovat během dlouhých zimních nocí. Chybí ti toulky horami či divočinou? Cesta krajinou snů tak trochu připomíná dobrodružné putování divokou přírodou. V pralese můžeš narazit na všechno možné – od léčivých rostlin po jedovaté žáby či tvory budící strach. Podobné je to i ve snu. Snová krajina je stejně jako přírodní divočina nevyzpytatelná, plná tajemných zákoutí, ale i slepých odboček.

Podívej se na náš článek Jak porozumět snům a využít jejich potenciál? Poznej metodu přirozené práce se sny. Metoda přirozené práce se sny (Natural Dreamwork) je lehce uchopitelná pro kohokoliv, kdo má zájem ještě dnes začít se svými sny pracovat. Pro zkušenější psychonauty pak doporučujeme vyzkoušet vzrušující lucidní snění, kdy si snící uvědomuje, že spí. Představ si, že se najednou probudíš ve snu a umíš se rozhodnout, co uděláš. Jako bys byl Leo DiCaprio v Inception. Možnosti jsou takřka neomezené. Chce to jen trochu cviku. Po přečtení našho průvodce lucidním sněním na našem blogu se možná dočkáš svého prvního lucidního snu ještě tuto noc:-)

Chybí ti toulky horami či divočinou? Cesta krajinou snů tak trochu připomíná dobrodružné putování divokou přírodou Snová krajina je stejně jako přírodní divočina nevyzpytatelná, plná tajemných zákoutí, ale i slepých odboček.

Závěr

Každý cestovatel pozná jednu moudrost – že všechno jednou pomine, každá cesta jednou skončí. I toto náročné období lock-downů, uzavřeních hranic a karantén bude jednou minulostí. Otázkou je, jak naložíš s časem, který máš teď k dispozici. Přijmeš situaci jako další cestovatelskou výzvu? Zůstaneš statečným cestovatelem?

Pokud tě napadají další užitečné způsoby, jak „cestovat bez cestování“, sdílej je s námi tady pod článkem.

Tento post věnuji mé Julii. Milované partnerce v životě i cestování. Ať už cestujeme po světě, nebo doma.

/
Přečteno 228 x

Komentáře 1

  1. Precitala som si celý príspevok jedným dychom, srdce mi búši, koľko je vo vás nápadov, koľko túžby po nových zážitkoch. Hovorí sa, že každé zlo je na niečo dobré. Možno táto zložitá doba, to obmedzovanie nám okrem toho, že obmedzujeme kontakty a náš spoločenský život je na nule, má pomôcť pestovať v sebe silnejšieho ducha, aby sme z toho „boja“, vyšli nie slabší a ochudobnení, ale silnejší, odolnejší, bohatší o vnútorný život, o skúsenosti s blízkymi, s ktorými sme tak málo, keď spoločnosť funguje a my sme pracovné vyťažení, o nové nápady, plány, nádeje. Nedajme si zničiť, čo sme vybudovali, zvlášť vzťahy. Pracujeme na nich, zveľaďujme ich, určite sa nám to vráti v špirále života. Asi viacerí sa teraz hľadáme, a nájsť sa musíme sami v sebe. Všetko dobré na ceste hľadania ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *