Mně samému knihy Robina Sharmy změnily život. Kniha Juliánova cesta se objevila v mém životě v kritickém okamžiku, kdy jsem pociťoval potřebu udělat několik zásadních životních rozhodnutí. Ale měl jsem z nich strach. Kniha mi poskytla vysvětlení, čím strach vlastně je a v čem mě omezuje.
I díky Robinovým myšlenkám jsem našel odvahu udělat mnohé velké životní změny v krátkém čase – přestěhovat se do jiné země, dvakrát změnit profesi, začít podnikat, žít 8 měsíců v Asii jako dobrovolník a digitální nomád a udělat mnoho dalších rozhodnutí, z nichž by mi předtím naskakovala husí kůže. Knihy, které v tomto článku popisuju, ti jistě také pomůžou rozptýlit mnohé pochybnosti a strachy, které se ve tvém životě nevyhnutelně objeví, rozhodneš-li se opustit svou komfortní zónu a vydat se hledat svůj nejlepší možný život.
Kdo je Robin Sharma?
Spisovatel, řečník a kouč Robin Sharma patří mezi nejrespektovanější současné autority v oblastech vůdcovství (leadership), motivace a úspěchu. Robin je také zakladatelem a výkonným ředitelem Sharma Leadership International Inc., vzdělávací společnosti, jejímiž klienty jsou ti „největší hráči“ svých odvětví, jako třeba Nike, FedEx, NASA, Microsoft, IBM, Harvardská univerzita a další. Co dělá Robina Sharmu tak výjimečným koučem? Odpověď se dá vyjádřit ve dvou slovech: osobní mistrovství.
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Filosofie osobního mistrovství od Robina Sharmy
Osobní mistrovství je životní filosofií, z níž se v podstatě odvíjí celé Robinovo dílo. Její podstata spočívá v pochopení, že každý konkrétní den nám přináší bezpočet příležitostí k osobnímu růstu. Každý den je příležitostí zazářit tisíci způsoby. Přijetí filozofie osobního mistrovství, jak píše Robin na svém blogu, znamená revoluční obrat ve směru, jakým se náš život ubírá.
Vše začíná uvědoměním si vlastní smrtelnosti. Život není samozřejmostí. Naopak, každý den našeho života je darem, kterého se nám dostává. Toto uvědomění si smrtelnosti nám dle Robina do života přináší silný pocit osobní odpovědnosti. Jak se svými dary naložíme každý den?
I ty nejmenší činy jsou pořád lepší než nejvznešenější záměry.
– Robin Sharma
Filosofie osobního mistrovství nás vybízí k osvojení si mnohých životně důležitých dovedností, o nichž se ale (bohužel) na školách nemluví.
- Učíme se, jak sledovat, na co myslíme.
- Poznáváme své strachy a učíme se, jak (a proč) musíme svým obavám vyjít vstříc.
- Netolerujeme negativitu uvnitř nás.
- Více čteme. Více se vzděláváme, ale sami pro sebe, nikoli s cílem získat nějaký papír.
- A co je velmi důležité – svou profesi vnímáme jako řemeslo, tedy něco, v čem se můžeme a musíme pořad zlepšovat, zdokonalovat.
Malý tip: Pokud tě zaujala filosofie osobního mistrovství, pak se ti jistě bude líbit i podobná filosofie dalšího známého kouče Dana Millmana – Cesta pokojného bojovníka (více si o ní můžete přečíst v recenzi Danovy knihy Čtyři pilíře smyslu života).
1. Mnich, který prodal své ferrari
I když Robinovy knihy můžeš číst v libovolném pořadí, doporučuji nejdřív sáhnout po příběhu právníka, který prodal svého nablýskaného hřebce. Kniha Mnich, který prodal své ferrari je patrně nejslavnější a nejoblíbenější Robinovou knihou. Co je ale ještě zajímavější, Mnich je zčásti autobiografický, což ti dává možnost poznat pozadí osobní proměny jednoho z nejvýznamnějších koučů současnosti.
Červené ferrari je synonymem materiálního úspěchu. Robin Sharma stejně jako hlavní postava příběhu – právník Julian Mantle – dlouho vnímal svůj úspěch velice ploše. Byl litigačním právníkem. Jezdil hezkým autem a dával si záležet na svém zevnějšku. Poměrně rychle si ale uvědomil paradox – i když se jeho kariéra vyvíjela slibným směrem a jeho konto hezky rostlo… cítil se prázdný.
Robin ve svých knihách zdůrazňuje, že mít peníze je dobrá věc. Peníze totiž přinášejí do života cennou svobodu. Problémem je, když se status a peníze stanou tím, co utváří tvou životní motivaci. Stejně jako tomu bylo u Robina.
Můj život se začal měnit až od chvíle, kdy jsem začal pracovat na svém vnitřním životě a poznávat sebe sama. Velikost a kvalita vašeho vnějšího života je vždy limitována velikostí a kvalitou vašeho vnitřního života.
2. Juliánova cesta – aneb Putování s Mnichem, který prodal své ferrari
Právník Julian Mantle se vrací (dokonce i se svým ferrari :-)) Tentokrát už v roli mentora. Kniha Juliánova cesta volně navazuje na Mnicha. Robinovi se napsáním knihy Juliánova cesta podařil nesnadný úkol – dokázal popsat, jakými fázemi musí projít každý, kdo se rozhodl, že bude žít svůj nejlepší možný život dle své vlastní definice. Pokud ses i ty rozhodl žít autentický život dle vlastních pravidel a vydal ses na cestu za svými sny, rozhodně by sis měl tuto knihu pořídit.
V knize Juliánova cesta navíc Robin detailně popisuje svůj vlastní recept pro rozvíjení osobního mistrovství. Nazývá ho „svatá hodinka“ (angl. Holy hour).
„Svatá hodinka je jednoduše 60 minut na začátku každého dne, které zasvětíte sebemistrovství a osobnímu rozvoji. Chápete-li, že váš vnější život je skutečně jenom odrazem vašeho vnitřního života, pak je brilantním tahem z vaší strany strávit alespoň jednu hodinku denně prací na sobě.“ – Robin Sharma
3. Mudrc, surfař a byznysmenka – žij svůj nejlepší život teď
Hlavní hrdina příběhu, Jack Valentino, navštíví na své cestě osobní proměny postupně tři učitele. Každý z nich mu odhaluje trochu jiný pohled na tajemství štěstí. Mezi řádky můžeme pochopit, že jde o to vyzkoušet na vlastní kůži každý z těchto přístupů a pak své zkušenosti přetavit do vlastní jedinečné životní filosofie.
Podrobnou recenzi úžasné knihy Mudrc, surfař a byznysmenka najdeš na našem blogu.
Tuto knížku rovněž řadíme mezi díla, jejichž (česká) audio verze slibuje větší potěšení než čtení klasické papírové knihy (do této skupiny řadíme také Dalajlámovu kočku a Zrozeni k běhu). Poslouchání audioknihy Mudrc, surfař a byznysmenka vám jistě přinese hezké chvíle a jednotlivé myšlenky se vám lépe dostanou pod kůži.
Archetyp hrdiny a učitele v knihách Robina Sharmy
Všechny tři knihy, které představuji, spojuje jedno ústřední téma: hlavní postavy Robinových příběhů v kritickém okamžiku svého života potkávají svého mentora.
Když je žák připraven, učitel se objeví.
– staré rčení
Pod jeho moudrým vedením si vědomě volí žít více autentický život. Následně se vydávají na cestu za nalezením sebe sama a vlastního životního poslání. Vybavuje se ti mnoho podobných příběhů? Co třeba slavná scéna z Matrixu, kdy Neo nechá do své dlaně spadnout červenou pilulku od Morfea? Není divu, vždyť témata hrdiny, učitele a cesty, s nimiž Robin Sharma zručně pracuje, patří mezi nejsilnější vzory, které jsou velice hluboce vtisknuty do kolektivního vědomí lidstva.
Nicméně postavy hrdiny a učitele v knihách Robina Sharmy spojuje jedna velmi sympatická a originální charakteristika: nejsou nijak odtrženi od (dnešní) reality. Učitelem v Robinových knížkách není zenový mistr, který by celý život prožil zavřený v jednom klášteře v příjemném rozjímání. Ne, učitelé v podání R. Sharmy mají za sebou náročnou cestu osobní transformace. Sám Robin Sharma se nijak netají tím, že za ty nejzdatnější duchovní mentory nepovažuje lidi, kteří žijí v izolaci nebo meditativním ústraní, ale naopak lidi, kteří dokážou ovládnout mysl ve víru dynamického světa.
Ticho a samota jsou skutečně důležité, chceš-li využít všechny možnosti, které ti život umí nabídnout. Co si ale zasluhuje skutečnou odvahu a sílu, je najít osvícení přímo tady, uprostřed města. Co si vyžaduje skutečnou moudrost, je nalezení vnitřního míru přímo tam, kde jsi.
– Robin Sharma
Tip na závěr: jak číst knihy Robina Sharmy?
Pokud jde o zápletku, popravdě řečeno, zas tolik se toho v Robinových knihách neděje. Přesto jsou dosti hrubé. Co tedy naplňuje jejich stránky a proč si je lidé tak cení? Robinovy knihy jsou plné „hmoty“. Jsou doslova nabité cennými radami, brilantními myšlenkami, podnětnými vhledy, užitečnými nástroji pro celkový osobní rozvoj a citáty, které tě chytí za srdce.
Vzhledem k celkové hustotě myšlenek tedy doporučuji Robinovy knihy dávkovat postupně, nikoli na jedno posezení. Jinak bys mohl mít pocit, že se přes tebe převalila smršť podnětů, které jsi ani neměl šanci zužitkovat. Knihy Robina Sharmy se mají číst se zvýrazňovačem, perem, poznámkovým blokem. Víš, co mám na mysli – jde o knihy, které se stanou tvými přáteli a budou tě provázet nejedním životním obdobím.