Jak přiblížit potenciál buddhistické životní filosofie západnímu člověku? Jak zprostředkovat všem těm zaneprázdněným lidem pracujícím v nejrůznějších oblastech jako obchod, účetnictví, IT nebo management užitečné vhledy a přístupy k životu vycházející z východní moudrosti? Tuto otázku si kladl David Michie a jeho trefnou odpovědí je kniha Dalajlamova kočka. Nejde o jednu z klasických knih z oblasti osobního rozvoje, kniha Dalajlamova kočka je po literární stránce skutečně hodnotným dílem.
Dalajlámova kočka (nejen) o karmě
Mezi ty nejužitečnější moudrosti, které západnímu čtenáři Dalajlámova kočka zpřístupňuje hravou formou, je učení o karmě. Zákonu příčiny a důsledku se ve východních učeních tradičně věnuje značná pozornost. Přesto, že jedno ze základních křesťanských rčení říká „Jak zaseješ, tak sklidíš,“ povědomí o karmě ze západní kultury téměř vymizelo. Dnes mluvíme o neurčitých hrách štěstí, náhody nebo osudu. Málokdo na Západě doopravdy chápe podstatu karmy jako jednoho ze základních zákonů fungování Života.
Dalajlámův tajemník Tenzin, jedna z hlavních postav knihy, ve skvěle napsané diskusi odhaluje, čím karma doopravdy je a čím není. Vyvrací tradičně vžité představy o karmě. Neexistuje nikdo, kdo by si vedl „zúčtovací knihu“ budoucích odměn nebo odplat za naše činy. Zas tak jednoduché to s karmou není. Zákon příčiny a důsledku nelze vykládat doslovně či „mechanicky“. Když dnes někomu něco dáte, neznamená to, že automaticky dostanete to samé zpátky. Karmu nelze naplánovat. Nemá rozvrh.
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Karma je spíše forma energie. To, jak se projevuje, závisí na mnoha podmínkách a má řadu příčin. Dalajlamova kočka dává čtenáři jedinečnou příležitost nahlédnout do podstaty fungování karmy.
Příběh kočky z Jokhangu
Jednoho dne vyrazili chudí kluci do ulic s cílem prodat pár mladých koťat, která našli v okolí svého domu. Poslední nejmenší a nejšpinavější kotě, které – jak se zdálo – nikdo nechtěl, se nakonec vyhnulo jen o malý (kočičí) chlup tomu nejhoršímu konci. Jeho život v poslední chvíli zachránila Jeho Svátost Dalajláma, který si v rušné dopravní špičce všiml dvou mladých kluků a rozhodl se od nich koťátko koupit. Nejhorší zážitek v životě vyslábnutého kotěte se záhy proměnil na to nejlepší, co se mu mohlo stát. A tak se z mladého pouličního koťátka stala JSK – Její Svátost Kočka neboli sněžná lvice, která svůj nový domov našla v klášterním komplexu buddhistických mnichů.
Ve svém novém domově rostla nejen fyzicky, ale i duchovně. Příběhy, které kočka zažívá, jsou doplněny o rozhovory s Dalajlámovými hosty a lidmi žijícími v jeho okolí. Každý příběh nese poselství k zamyšlení, které můžete vnést do svého vlastního života. Myšlenky této knihy ve vás můžou zrát i dlouho potom, co ji dočtete.
Koho potěší kniha Dalajlamova kočka?
Kniha Dalajlamova kočka bude určitě příjemným osvěžením pro každého, kdo pravidelně čte knihy pro osobní rozvoj. To, co ji odlišuje od většiny knih z oblasti osobního rozvoje, je její literární hodnota a kreativní zpracování tématu mindfulness. Na rozdíl od drtivé většiny knih s tématem osobního rozvoje, kde jsou příběh i postavy na vedlejší koleji (případně zcela absentují a kniha se scvrkává na soubor návodů „jak na to“), si v Dalajlamově kočce budete děj užívat a postavy si oblíbíte. Autor David Michie s vyhrál s popisy hlavních aktérů, které si tak budete moci dobře představit (i vizuálně) a lehce se s jejich příběhy ztotožníte.
Kniha Dalajlamova kočka je vlastně určena všem, kteří si chtějí u knihy oddychnout, zabavit se a na okamžik jen tak vystoupit z rozjetého kola povinností. Dle autora D. Michieho je těžce filosofická kniha, která vyžaduje hluboké zamyšlení se nad textem, tím posledním, po čem má většina moderních lidí o víkendu chuť sáhnout. Proto se rozhodl přiblížit poselství tibetského buddhismu zcela jiným způsobem – hravě, vtipně, a přesto nenásilně poučně.
Kniha nabízí cenné vhledy zejména čtenářům ze Západu, a to bez ohledu na jejich víru.
Smyslem buddhismu není obracet lidi na víru, ale poskytnout jim prostředky k tomu, aby mohli být šťastnější. Tedy aby z nich byli šťastnější katolíci, ateisti či buddhisti.
- Že zrovna nejste milovníkem koček?
Nevadí. V příbězích, které vám bude kočka vyprávět, najdete hluboké poselství, které se může trefně dotýkat vašeho vlastního života. Budete překvapeni, jak nápadně vám tato kočka svým charakterem a problémy, které prožívá, připomíná váš vlastní příběh. Jak poznamenává v jedné z kapitol, nejde o formu, ale o obsah. To, co vám Dalajlamova kočka přiblíží, je nový úhel pohledu na situace, který v každém příběhu odkrývá Dalajláma v diskusích se svými hosty.
Skutečné problémy přichází bez pozvání. Způsob, jakým problémy řešíme, zakládá naše štěstí nebo neštěstí. Budeme-li moudří, mohou naše největší problémy vést k těm největším prozřením.
O autorovi
David Michie, učitel mindfulness a firemní kouč, je autorem mezinárodních knižních bestsellerů zaměřených na témata mindfulness (bdělá pozornost nebo umění všímavosti), meditace a buddhismus. Mezi jeho nejpopulárnější knihy patří: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda a Pospěš si a medituj.
Zenovým přístupem k životu se vyznačují i jeho další tři literárně hodnotná díla:
David Michie je milovníkem zvířat, i proto si za ústřední postavu svých knih zvolil kočku. Dalajlamova kočka vás provede každodenním životem Dalajlámy, životem jeho tajemníků a seznámí vás s chodem Dalajlámovy kanceláře. Stane se vaším průvodcem Jokhangem, kde se příběh odehrává, a přiblíží vám zdánlivě složité principy buddhistické filosofie nenásilným, vtipným a vysoce čtivým způsobem.
David Michie svou lásku k zvířatům propojil s technikami mindfulness ještě jiným zajímavým způsobem. V roce 2015 založil Mindful Safari – unikátní pobyty v národních parcích jižní Afriky zaměřené na poznávání vnějšího i vnitřního světa.
Co se v knize Dalajlamova kočka dozvíte?
V příbězích se postupně seznámíte s pohledem tibetského buddhismu na to
- jaký podíl na našem vlastním štěstí mají vnější podmínky,
- jak bdělá mysl může obohatit váš život,
- jak funguje zákon karmy,
- proč vás může osobní rozvoj zavést spíš k neštěstí než ke štěstí,
- kde jsou zdravé hranice vegetariánství,
- jak nakládat s vlastním hněvem,
- jak překonat strach a pohnout se v životě vpřed,
- proč se přizpůsobit změnám, kterým v životě čelíme.
Je mnohem lepší zůstat v klidu, když čelíme změně, než reagovat egocentricky. To, co vypadá jako nejhorší životní situace, se většinou změní na to nejlepší, co se nám v životě stalo.
– Thich Nhat Hanh, buddhistický mnich
V knize Dalajlamova kočka se potkáte se zajímavými lidi, jako například Thich Nhat Hanh, který je známým propagátorem mindfulness ve světě, s bhútánskou princeznou, s kouči, herci nebo jinými, na Západě slavnými osobnostmi. V mnohých příbězích kočka taktně neprozradí jména Dalajlamova hosta, což člověka přirozeně přiměje k zamyšlení, kdo ze známých osobností tímto hostem může být.
Můj názor na knihu Dalajlamova kočka
Již dávno jsem nenatrefila na tak vtipnou a rovněž hluboce poučnou knihu. Já jsem zvolila audioknihu, takže jsem příběhy Dalajlamovy kočky nečetla, ale poslouchala. Tato kniha patří mezi ty, z kterých má člověk větší požitek, když je poslouchá.
Víc o audio verzi knihy Dalajlamova kočka se dozvíte v popisu audioknihy v sekci Market.
Nečekejte však, že kniha vám nabídne kompletní návod na šťastný život. To není jejím cílem. Cílem knihy Dalajlamova kočka je nenásilně obeznámit čtenáře nebo posluchače s principy tibetského buddhismu. Kniha je především o příbězích z běžného života a poselstvím k zamyšlení je věnována jen krátká část každé kapitoly. Tuto taktiku vnímám velice pozitivně. Člověk je pak k poselstvím knihy mnohem vnímavější, protože ji čte nebo poslouchá ve skutečně oddychovém módu.
Usaďte se, uvolněte se a čtěte nebo poslouchejte. Možná se co chvíli přistihnete, jak se vám rty rozbíhají do úsměvu.
Nejnovější komentáře