Před přibližně 5 lety jsem se při vynášení odpadků podívala do koše a řekla si, že jich máme strašně moc. Kelímky od jogurtů, obaly od kosmetiky, igelitové pytlíky nebo zničené plastové tašky na jedno použití. Nevím proč zrovna ten den, ale zkrátka se mi tehdy rozsvítilo v hlavě. Rozhodla jsem se, že to změním a snížím množství odpadu, které produkuju.
Při hledání jsem narazila na koncept Zero waste (česky nulový odpad), jěhož podstatou je opětovné využití zdrojů za účelem předcházení tvorby odpadků. Shlédla jsem spoustu videí od Lauren Singer – ženy, která během 4 let sbírala své odpadky a během této doby s nimi naplnila pouze 1 sklenici od okurek! Její videa byla neuvěřitelně inspirativní a Zero waste mě okamžitě pohltilo. V tu dobu jsem si už nějakou dobu vyráběla prací prášek, balzámy na rty a jiné věci. Nastalo hledání a zkoušení receptů na vše ohledně kosmetiky, úklidových prostředků i potravin jako jsou jogurty, rostlinná mléka apod.
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Doma se začaly dít velké změny – plastové tašky nahradily látkové, kelímky od jogurtů zcela nahradil domácí jogurt a kosmetiku postupně nahradila má, domácí. Bohužel i přes mé obrovské úsilí se mi nevedlo tak, jak jsem očekávala. Věnovala jsem tomu hodně času, chtěla jsem dosáhnout nulového odpadu, to byl můj cíl, ale ať jsem dělala, co jsem dělala, nepovedlo se mi to. A co dál?
Less waste – to je pro mě ta správná cesta
Žít zero waste je pro mě nedosažitelný cíl – alespoň prozatím (a myslím, že nejen pro mě). Ať se snažím, jak se snažím, nulového odpadu nedosáhnu. Místo toho jsem se vydala na cestu Less waste. Žít Less waste znamená snížit množství odpadu. Neberu to jako nějaký životní styl, ale jako cestu, po které chci jít. Po této cestě můžete jít opravdu kdokoliv. Less waste je na rozdíl od Zero waste přijatelnější, dostupnější a vhodná naprosto pro kohokoliv včetně dětí.
Krůček po krůčku měním jednu věc za druhou. Ono totiž v dnešní době existuje tolik ekologičtějších a finančně dostupných alternativ, že to ani není náročné. Bohužel ty finančně dostupnější nejsou často moc známé, a proto se je snažím hledat a sdílet tyto tipy s ostatními. Stačí jen mít chuť něco změnit. A místo koupení určité věci raději zkoušet najít to samé v ekologičtější variantě (ideálně na více použití nebo bez plastového obalu).
Zároveň se také snažím přemýšlet nad tím, než něco vyhodím:
- Jde to ještě využít?
- Může se to ještě někomu hodit?
- Nehodící oblečení se dá prodat, darovat nějaké kamarádce či darovat na charitu.
- Stará trička pak poslouží jako hadříky na úklid.
- Když si kupujete nový nábytek, můžete ten starý prodat nebo darovat. Někdo za něj bude jistě rád. Většinu nábytku, který máme doma máme z druhé ruky.
- Většina lidí totiž při koupi nové věci tu starou vyhodí. Není však lepší chvilku zapřemýšlet nad tím, komu by se ta věc v mém okolí mohla ještě hodit? Dát o tom info na internet? Je plno skupin či stránek, kde se tyto věci dají prodat či napsat, že jsou zdarma za odvoz.
Podle mě je to jen o tom, že hledat někoho, kdo si nábytek koupí či odveze zadarmo (a nejen nábytek) je zkrátka práce navíc a ten tomu většina lidí nechce věnovat. Víte ale, jakou budete mít radost, že vaše věci ještě poslouží někomu jinému namísto vyhození? Za ten pocit to stojí, to vám garantuji.
Rozdíl mezi Zero waste a Less waste. Základní principy less waste, jak je vnímám já
- Zero waste je tedy alespoň podle mě a mých zkušeností pro plno lidí nedosažitelné. Ne každý má na to nakupovat v bezobalovém obchodě anebo sílu na to si už v životě nedat oblíbenou sušenku, protože je v plastovém obalu. Většina lidí začne žít striktně podle zásad Zero waste, ale postupně zjistí, že se takto omezovat nechtějí, přestane je to bavit a vrátí se k normálnímu životu.
- Less waste není tak přísné, je benevolentnější. Žít Less waste může opravdu každý. Je to jen o tom vyměnit jednorázové věci za znovupoužitelné, používat přírodní materiály, které se po použití rozloží apod.
- Není to ale jen o snížení množství odpadů. Jedná se i o přírodní zdroje jako takové…naučit se s nimi neplýtvat.
- Jako zdroj počítám i elektriku či vodu. Stačí se zamyslet a najít řešení, jak těmito zdroji zbytečně neplýtvat. Zhasínat v místnostech, kde nejste, vypínat spotřebiče ze zásuvky, používat dobíjecí baterie… Tipy si samozřejmě můžete najít na internetu, ale většinou se stačí nad tím jen zastavit a popřemýšlet?. Hlavní také je, aby vám tyto změny vyhovovaly, protože když se budete do něčeho nutit a přemáhat, moc dlouho vám to nevydrží.
- Není přeci nutné jíst každý den maso anebo sníst tucet vajec či vypít dva litry mléka. Vše pravidelně střídám s rostlinnými produkty jako jsou rostlinné nápoje, veganské produkty (i když nejsem vegan), masová jídla střídají zeleninová, místo vajíček často používám chia semínka atd.
- Na tohle jsem si přišla během těch let sama, každý si samozřejmě najde tu svou cestu, která mu bude vyhovovat, a to je právě na Less waste to skvělé.
Podle mě je Less waste dostupné pro kohokoliv, a to nehledě na to, kolik má peněz nebo odkud pochází. Mít chuť něco změnit přece nic nestojí a věřte mi, že změnit něco k lepšímu může každý. Zkuste si třeba dát jeden malý cíl a teprve až ho splníte a sžijete se s ním, přidejte další a takhle to budete nabalovat. Například si pořiďte látkové sáčky namísto igelitových a zvykněte si je stále nosit při sobě a využívat je na ovoce, zeleninu či pečivo.
Tady je pár praktických tipů, jak začít s less waste:
Než něco vyhodíte, zamyslete se, jestli tuto věc nemůžete ještě využít jinak:
- Sklenice od jogurtů, okurek apod. – ideální obal na domácí kosmetiku, můžete je používat místo dóz na potraviny, skladovat v nich luštěniny či jiné potraviny anebo je použít na zavařování.
- Trička, prostěradla – Pokud jsou z bavlny, tak je rozstříhejte a použijte jako hadříky do domácnosti. Snadno s nimi nahradíte papírové utěrky.
- Kávový lógr – Dá se použít jako tělový peeling, hnojivo pro vaši zahradu, a to není vše.
- Zkuste přijít, jestli by se tato věc nehodila někomu jinému – zeptejte se známých, dejte to na Facebook do různých skupin…
Nekupujte věci na jedno použití (ubrousky, plastové kelímky, brčka, dámské hygienické potřeby…) – nahraďte je věcmi, které se dají použít opakovaně.
Recyklujte – Zjistěte si, co patří do kterého kontejneru. Kromě lahví ze skla nebo plastu je toho ještě mnohem více?. Například do kontejneru na plast patří kromě pet lahví i různé kelímky a dózy od potravin, sáčky či fólie.
Kompostuje – Kompostovat můžete na zahradě i doma. Uvidíte, že těch odpadků v koši budete mít hned o něco méně.
Vyrobte si sami – jogurty, rostlinná mléka, pečivo, kosmetiko, úklidové prostředky nebo gel na praní…je toho tolik, co si doma můžete vyrobit a výroba je často velice jednoduchá a rychlá. Domácí výrobou snížíte nejen množství produkovaného odpadu, ale také ušetříte. Další výhodou je, že doma vyrobené věci jsou mnohem ekologičtější – bez přidané chemie a to je dobré jak pro vás, tak pro přírodu.
Neplýtvejte – Snažte se plánovat jídelníček, abyste zabránili zbytečnému vyhazování jídla. Naplánujte si, co bude vařit v následujících dnech a nakupte na to. Když jdete do obchodu bez nějakého cíle, budete mít doma plno věcí, které nevyužijete, ty se brzy zkazí a zbytečně vyhodí.
To jen pár takových postřehů na které jsem přišla. Stačí se dívat kolem sebe a krůček po krůčku vychytat, co čím nahradit anebo jak co ještě využít. Řekla bych, že na tohle není žádný přesný návod. Každý si zkrátka musí vychytat co mu funguje, zkoušet a přijít si na to, co za změny se ve vaší domácnosti i mimo ní, dají udělat. Třeba i taková drobnost, když vidíte odpadek na zemi a hodíte ho do koše se počítá.?.
Závěr
Tady opravdu platí, že CÍLEM JE CESTA. Neexistuje žádná meta, které máte dosáhnout ani nemá cenu porovnávat se s ostatními a stresovat se, že takhle daleko vy nejste. Každý změna k lepšímu a ekologičtějšímu životu se počítá, na to si pamatujte! Hlavně žádný stres. Důležité je mít chuť něco změnit k lepšímu, dělat to s úsměvem, a ne se z toho akorát stresovat. Nejdůležitější je, že chcete něco změnit a ulehčit naší planetě. Každá změna se počítá, byť je sebemenší, na to si pamatujte!