Letos si představíme Spirit Festival z pohledu jógové lektorky Danae.
Popovídali jsme si o tom, co se jí líbilo i nelíbilo, jakou inspiraci si odnesla domů a čím ji Spirit Festival obohatil.
Danae, jaká byla atmosféra na Spirit Festivalu 2016?
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
Atmosféra letošního Spirit Festivalu byla výborná. Myslím, že to bylo způsobeno do značné míry i prostorem Staroměstské radnice, kde se festival konal. Když se tam člověk pohybuje, cítí takový pražský génius loci. Po vstupu do radnice jsem si v duchu říkala, jak moc lidí tam je a jaká to asi bude masovka… Pak jsem ale procházela chodbami do hlavního sálu a ten prostor byl tak příjemný, že mi to nakonec vůbec nevadilo. V průběhu cvičení jsem si uvědomila, že být součástí tak velké skupiny lidí se stejným zájmem a láskou k józe je skvělé.
Příjemnou atmosféru vytvořili i výborní lektoři. Jeden z lektorů moc trefně poznamenal, že tento festival konající se v Praze může být pro nás všechny metaforou evokující práh. Práh, jehož překročením vstupujeme do nového vnitřního rozpoložení neboli do nové etapy, v níž můžeme zapomenout na všechny starosti a užít si sebe sama v přítomnosti.
Kteří lektoři tě nejvíc zaujali?
Mým favoritem byla Nicole Nichols z USA. Její lekce mě hned ze začátku naladila na vlnu Spirit Festivalu. Moc se mi líbil její výběr hudby. Navíc si donesla na festival své vlastní harmonium, na němž hrála mantry. Lidi v sále se rozezpívali a já si v jednom momentě uvědomila, že je to tady. Čím dál víc to všude prorůstá. Sál plný lidí a všichni zpívají tu samou mantru. Vytvořila se tak jedinečná atmosféra, kterou lze jen těžce popsat slovy… To je zkrátka třeba zažít. Byl to nádherný moment, který dotvořil právě ten magický prostor Staroměstské radnice.
Čím si tě Nicole nejvíc získala?
Její druhá lekce začala silným poutem, jež navázala tím, že se každému podívala přímo do očí. Opravdu každému zvlášť. A to nás tam bylo hodně… Tímto gestem si získala nejen mě, ale všechny lidi v sále.
A jak pokračovala její lekce?
Celá lekce byla koncipovaná moc zajímavě. Jednotlivými cviky jsme se zbavovali svých špatných vlastností. Danou ásánou jsme se zbavovali třeba žárlivosti a v odpočinku po ní jsme se měli zamyslet, proč na někoho žárlíme, co má ta daná osoba víc než my a co bychom mohli udělat pro to, abychom to měli také. Bylo zjevné, že to v lidech zanechalo jistý prožitek.
Taky se mi líbí, když lektor vytvoří prostor pro vnitřní úvahu. Lekce tak má hlubší rozměr.
Kdo byl tvým dalším favoritem?
Druhý den ráno (v sobotu) jsem navštívila lekci španělského lektora Cosmina S. Lancu. Zaujal mě tím, že byl zcela jiný než ostatní lektoři.
Cvičil nějaký ojedinělý styl jógy?
Jeho jinakost spočívala spíš v tom, že byl takový přísný, takový „surový“. Svým charakterem a vyzařováním. Úplný opak jemné Nicole. Cosmin o sobě později řekl něco ze své minulosti a přiznal se, že kdysi užíval drogy. Jeho upřímnost mi byla sympatická. Na nic si nehrál, byl sám sebou, se všemi svými stíny.
Svou lekci začal tím, že nás všechny vyzval, abychom se zamysleli, proč jsme vlastně tady a proč cvičíme jógu… Líbilo se mi, že nám vytvořil prostor ponořit se do sebe. Samotná lekce byla docela náročná. Pořád se opakovali čatarangy… Dalo nám to skutečně fyzicky zabrat, byla to výborná lekce.
Takže ta jeho „surovost“ se asi projevila i v náročnosti lekce. 🙂
Která lekce byla naopak v kontrastu ke Cosminově lekci?
Byla to jóga smíchu, kterou jsem na Spirit Festivalu zažila vůbec poprvé. Již dlouho mě jóga smíchu zajímala, a proto jsem si ji na festivalu nenechala utéct.
Taky jsem nikdy nezažila jógu smíchu. Jak taková lekce vypadá?
Dělali jsme různá „smíchová“ cvičení. V tom kolektivu byla ta cvičení doslova nakažlivá a smáli se všichni. Bylo vtipné pozorovat některé lidi v průběhu vtipných cvičení. Znáš to… někteří lidi jsou vtipní již svým vyzařováním a jsou od přírody „baviči“ kolektivu. Bavili jsme se jak jeden na druhém, tak sami na sobě. 🙂
Která lekce tě ještě chytila za srdce?
Rozhodně lekce, kterou vedl Fredy Ayisi. Již při vstupu do sálu jsem se nechala vtáhnout do úžasné atmosféry. V sálu hrála má oblíbená mantra Loca samasta sukhino bhavantu. Fredy seděl na pódiu a lekce začala meditací.
Moc se mi líbilo, že v průběhu meditace již nikdo nevstupoval do sálu a nerušil nás svým příchodem. Fredy si totiž přál, aby úvodních 15 minut lekce již nikoho nepouštěli do sálu právě z důvodu koncentrované meditace. Na jiných lekcích se po začátku lekce ještě pořád někdo přidával a to působilo mírně rušivě. Fredyho přístup jsem moc ocenila, ačkoli lidi čekající před sálem možná měli jiný názor. 🙂
A jak vypadala lekce poté?
Fredy se právě vrátil z Indie, od Gangy. Celá jeho lekce byla provázaná právě Gangou. Cviky připomínaly vlny a všude kolem se doslova vznášela indická energie. Cítila jsem z jeho lekce strašnou hloubku, cítila jsem, že jógou žije, že to zkrátka není jen jeho koníček. Hodně si vážím, že nám zprostředkoval kousek Indie přímo na lekci. Doslova jsem se přenesla do jiného světa. Úplně jsem si to užila po všech stránkách.
Zní to skutečně zajímavě… Danae, působíš jako lektorka jógy. Co ti dal festival vzhledem ke tvé praxi lektorky? Navštívila bys ho i příští rok?
Určitě. Na festivalu jsem načerpala spoustu inspirací a podnětů, které jsem si zapisovala přímo na lekci nebo po ní, abych na ně nezapomněla. Vůbec jsem nebyla jediná. Lektory jógy bylo poznat dle zaplněného zápisníku a tužky. 🙂 Těch inspirací bylo opravdu spousta…
Jak se ti líbil výběr lektorů?
Jsem moc vděčná za tu pestrost lektorů a za možnost ochutnat takovou pestrost přístupů. Já osobně se ráda učím od zahraničních lektorů, protože mám pocit, že nasávám nové vlivy o něco intenzivněji. Je to jako když jedete na dovolenou do Francie, kde na vás z každé strany dýchá francouzská kultura. Je to zkrátka jiná dovolená než tady v Čechách. Na Spirit Festivalu se můžete přenést přímo na lekci lektora z druhé poloviny zeměkoule. Třeba Nicole, její lekce se mi tak líbila, má své jógové studio Republic of Yoga v Severní Karolině. Díky Spirit Festivalu jsem měla možnost zažít její lekci přímo v Praze.
Postřehla jsi případně i nějaké technické nebo organizační nedostatky?
Evidovala jsem malý problém s převlékáním. První den byl k převlékání vyhrazen oddací sál Staroměstské radnice. Mrzelo mě, že druhý den jsme se již neměli kde převléct. Lidi se převlékali na toaletách, a tak tam byla pořád velká fronta. Ale vzhledem k tomu magickému prostoru Staroměstské radnice, v němž se festival konal, to byla maličkost. Rozhodně převážily pozitivní dojmy z jednotlivých lekcí.
Děkujeme, Danae, za tvé postřehy ze Spirit festivalu 2016! 🙂 Již teď se těšíme na další ročník!
Bonus na závěr: Esenciální vůně Yogandha jako pomocník v aromajóze
Účastníci Spirit Festivalu 2016 měli možnost se blíž seznámit s esenciálními oleji Yogandha.
Yogandha představuje set vůní využívajících se v aromajóze, tedy józe zahrnující aromaterapii. Sílu a účinek jednotlivých vůni představila na Spirit Festivalu přímo zakladatelka Yogandhy, Sinead Duffy.
Proč vnést aromaterapii do jógové praxe? Protože zapojením čichu si můžeme připomenout jiné životní období (například dětství) nebo se přenést do jiného prostředí. Čich je takový pomyslný stroj času. Prostřednictvím čichu se můžeme taky intenzivněji napojit na sebe sama.
Vůně Yogandha napomáhají vyladit a harmonizovat jednotlivé čakry. Yogandha Ground obsahující santalové dřevo stimuluje kořenovou čakru. Vůně Yogandha Salute obsahující složky jako grep, bergamot a rozmarýn naopak působí blahodárně na solar plexus. Každá vůně setu Yogandha působí na podporu jiné oblasti čakrového systému. Vůni je vhodné nanášet na čelo nebo na body pulsu na rukou. Prohloubením dechu v průběhu jógové lekce se postupně nalaďujete jak na vůni, tak na tu oblast svého čakrového systému, kterou vůně podporuje.