Judita Petríkova
(Terapeutka TČM)
Jsem terapeutka tradiční čínské medicíny, kterou jsem vystudovala v Praze. Ve své praxi se kromě nejrůznějších (zejména opakovaně objevujících se) nemocí zaměřuji i na omlazovací techniky obličeje. Pomáhám lidem najít jejich vlastní rovnováhu, tedy přirozené zdraví.
Z našeho rozhovoru
Judito, jak ses dostala k tradiční čínské medicíně?
Znáte ty příběhy, „koho by to bylo napadlo, že se to tak vyvine…“? Tak nějak to bylo u mě. :) Svoji první knížku o čínské medicíně jsem zakoupila v Bratislavě někdy v roce 1996 a vůbec jsem ji nerozuměla. Už žijíc v Praze, koketovala jsem s dálkovým studiem homeopatie, která mi tenkrát hodně pomohla s častým onemocněním dýchacích cest a která mě právě proto začala zajímat. Nicméně, studium jsem nedokončila a zůstalo mi to spíš jako léčebný systém, o kterém vím a mám s ním zkušenost.
V roce 2011 jsem dala výpověď v práci a trochu systémem „hurá akce“ se vypravila na půlroční cestu po Jižní Americe a Mexiku. V tom čase jsem už měla povědomí o makrobiotice, která mě taky v lecčem oslovila a přes ní jsem se na internetu dostala blíže k informacím o čínské medicíně. V čase, kdy jsem se vracela z cest do Prahy, už jsem byla přihlášená na studium čínské medicíny, aniž jsem tušila, do čeho jdu a týden po návratu už jsem absolvovala první víkendové studium.
Co Tě tedy dovedlo k rozhodnutí studovat TČM?
Jedním slovem: zvídavost
Dvěma slovy: zdravotní potíž
Jaké nemoci nejčastěji léčíš pomocí TČM?
Opakované gynekologické potíže a /anebo opakované záněty močového měchýře, ekzémy a jiné dermatitidy, nespavost, snížená odolnost vůči infekcím, otoky nohou, nadváha, bolesti hlavy, narušená termoregulace těla a s tím spojený permanentní pocit chladu, chronická zácpa, dlouholeté pooperační bolesti kolen, alergie, křečové žíly, chronická únava, anémie ….
Jakou formou umíš stanovit diagnózu?
Čínská medicína je postavena na principu rovnováhy. Rovnováha se projevuje souladem a plynulostí a nerovnováha má svoje projevy nesouladu a tomu v čínské medicíně říkáme symptomy. Poskládáním těchhle symptomů se tvoří diagnóza, nicméně, my tomu říkáme „obraz“ a značí to „obraz narušené rovnováhy toho kterého jedince“.
K tomuhle obrazu se dopracuji doptáváním se na tak běžné věci jako je spaní, trávení, bolesti, u žen na menstruaci a porod, na nemoci obecně, ale taky na to, jestli je nějaká medikace západními léčivy, apod. A pak hledám nejlepší způsob pro uzdravení, pro opětovné nastavení rovnováhy, nastavení „zdravého samo-udržitelného ekosystému“ v člověku.
Můžeš nám blíže popsat požadovaný stav rovnováhy? Každý si ji totiž vykládá jinak. Kolik zdrojů, tolik názoru …
Rovnováha není vědecký měřitelný terminus technicus. Rovnováha je ve své podstatě základ všeho, protože vyváženost v čemkoli přináší spokojenost. Představuje to plynulý tok, soulad mezi příjmem a výdajem (či už peněz, jídla, energie, lásky, zapálenosti apod.) Ale nepředstavujte si pod rovnováhou ono známý fifty-fifty. To by značilo půl na půl a to není identické s rovnováhou. Být v rovnováze, značí „být v souladu s…“ a to má svoje relativní parametry -co je soulad pro jednoho, je pro druhého už za hranicí nebo naopak, příliš málo.
Jak působí jehly využívaný při akupunktuře?
Pro pochopení akupunktury je nutné vědět, že v těle máme meridiány, které přísluší k jednotlivým orgánům a dle toho jsou i nazývány (např. meridián srdce, tlustého střeva apod.) na kterých jsou v různých místech těla volným okem ne-viditelné trychtířky, které teda jsou překládány jako akupunkturní bod. Tyhle místa jsou určena pro „aktivaci“ proudění Qi, pro vypouštění patologií z těla, pro rozhýbání krve, pro harmonizaci yin a yang. Ja vím, pro nezasvěcené to zní jak úryvek ze scifi příběhu a já ani nečekám, že se to dá přijat hned v prvním momentu.
Pomocí jehel a technik napichování se akupunkturní bod může zaktivovat, něco jako když vsunete klíč do zámku a tím otevřete dveře, a on pak dělá to, co od něho chcete.
Ve své poradně nabízíš omlazovací techniky obličeje dle principů TČM. Jak probíhá takové sezení a jaké jsou výsledky tvých klientů?
Základem je diagnostické sezení, tedy to první povídaní, o kterém jsem už mluvila. Následně následuje 6 sezení, na kterých se jednak napichují vybrané akupunkturní body na těle (dle závěru diagnostiky) a pak drobnými jehlami se napichují vrásky ve tváři, za účelem podpory výživy kůže.
Judita působí v Praze a můžete ji potkat v její poradně nacházející se na Anděli, více informací na: http://www.jogadita.cz/tradicni-cinska-medicina/terapeutky/judita-petrikova/ .