Terapeut o umělé inteligenci: co ztrácíme, když výklad snů svěříme strojům?

Publikováno uživatelem

Využití umělé inteligence (AI) pro interpretaci snů je stále diskutovanějším tématem nejen mezi laiky, ale i odborníky z oblasti psychoterapie. Sny, jako hluboké zrcadlo naší psychiky, tradičně vyžadují osobní a často intuitivní přístup k výkladu. Může tato převratná technologie skutečně nahradit lidský prvek v tak subtilní disciplíně, jakou je práce se sny? Jak vnímá AI jako nástroj zkušený psychoterapeut a lektor, který se dlouhodobě věnuje práci se sny?

O Lukášovi Karasovi a nápadu na vznik tohoto rozhovoru

Lukáš Karas se zabývá mytologií, hlubinnou psychologií a sny více než 14 let. Ve své práci využívá zkušenosti z psychoterapie, transpersonální psychologie a výzkumu změněných stavů vědomí. Vede kurzy a přednášky, kde propojuje různé vědní obory s cílem zprostředkovat hlubší porozumění lidské psychice a snům.

S Lukášem jsem se i já (Milan Suchý, autor rozhovoru a spoluzakladatel Spiritual Planet) potkal v rámci vlastní práce se sny a od té doby si z času na čas vyměňujeme myšlenky v této oblasti. Náš první rozhovor o dekódování řeči snů si můžete pročíst tady. Lukáše v akci při výkladu snů mého kamaráda, autora podcastu Horizonty vědomí, si můžete poslechnout v epizodě 11 – Jak jsem potkal svého vnitřního sektáře.  A jak vznikl nápad na tento rozhovor? Nedávno mě napadlo promluvit si o svých snech s Chatem GPT. Síla konverzace s AI mě tak ohromila, že jsem se rozhodl do tématu ponořit hlouběji a obrátit se na Lukáše.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Z rozhovoru s Lukášem Karasem se dozvíte:

  • Rozumí umělá inteligence vašim snům?
  • Může AI nahradit terapeuta při práci se sny?
  • Nebezpečí a limity umělé inteligence ve výkladu snů.

Lukáši, jaký je Tvůj názor na používání umělé inteligence pro interpretaci snů? Myslíš si, že AI může nahradit lidskou intuici a zkušenosti v této oblasti?

Nejdřív si položme otázku, co máme na mysli pod interpretací snů. Protože způsob výkladu odráží především to, co si myslíme, že sny ve skutečnosti jsou. Například ve starověkém lékařství sloužily sny jako diagnostický nástroj, známe také iniciační sny v šamanismu, mystické sny nejrůznějších proroků nebo techniky věštění prostřednictvím snů atd.

Když začneme u starověkého lékařství a především u Aristotela, uvidíme, že sny chápe jako kryptografickou promluvu lidského organismu. To znamená, že sen je obrazovým znázorněním tělesných stavů a organických procesů. Na tomto ryze materialistickém základě je pak sen vykládán. Takže třeba u Hippokrata vypovídá sen o divoce tekoucí vodě o zvýšeném průtoku krve atd. Jestliže sny nahlížíme jako na obcování s bohy a transcendentní realitou, pak je vykládáme v kontextu náboženského zjevení. Sny jsou vnímány jako zprávy od bohů, vyjevují jejich vůli atd. Jakmile však snové skutečnosti přiřknu status jiné reality, budu nahlížet snění jako pohyb v této dimenzi a získám pohled blízký šamanismu a mystickým naukám.

Podobně je tomu i dnes. Psychoanalytický výklad snů se liší od jungovského nebo adlerovského pojetí. Freud chápal snové obrazy jako enigmatický jazyk touhy, zatímco Adler v nich spatřuje projev jednoznačné vůle k moci. Jungovská psychologie sice neredukuje duševní život na jediný princip, zato víc akcentuje vývojové možnosti individua. To vše má přirozeně na výklad snu vliv.

Jsme svědky toho, jak teoretický rámec ovlivňuje samotný význam snu. Myslím, že s tím některé dnešní aplikace počítají. V nastavení zvolíte psychologický styl a dostanete výklad odpovídající příslušné psychologické škole. A dokážu si představit, že s něčím podobným nebude mít umělá inteligence problém. Prostě ji naládujete množstvím dat o významu nejrůznějších snových symbolů v kontextu jednotlivých psychologických škol a výsledkem bude o něco chytřejší snář. A jak víme, některým lidem snář prostě stačí.

Avšak pro člověka, který se snům věnuje, se něco takové zdá směšné. Vážnou námitku vůči současnému psychologickému výkladu snů podává James Hillman. Ten tvrdí, že snový obraz působí především jako celek. Vnímáme ho, třeba jako umění, celou svou bytostí. A právě v živé interakci se snovým obrazem jsme proměňováni, je rozvíjen dosud nežitý psychický obsah, probíhá integrace atd. Je to živoucí proces. Nehledě na to, že sny manifestují dosud nevědomé obsahy, takže představa, že snový obsah přirovnávám k něčemu, co je integrální součástí bdělé skutečnosti, je zaměňování perspektiv srovnatelné se situací, kdy z noci udělám den. Navíc, převést snový obraz, který je živoucí a velmi komplexní, do něčeho tak plochého, jako je jazyk a celou věc vyřídit jakýmsi pochopením smyslu, je v podstatě znásilněním duše.

výklad snů a umělá inteligence

Lukáš Karas se dlouhodobě zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii, umění a pohádky. Ve svých přednáškách propojuje poznatky z těchto různorodých oblastí.

Existuje nějaký aspekt výkladu snů, ve kterém je terapeut z Tvého pohledu nenahraditelný? Teď myslím ve vztahu k AI samozřejmě.

Pokud by se jednalo o terapeutickou práci se sny, pak bych zdůraznil roli terapeutického vztahu. Možná to není zcela zřejmé, ale poznání a pochopení problému může být podružné, zatímco vztah a vše, co se v jeho rámci odehrává, může mít teprve ten správný terapeutický dopad. Podobné je to s terapeutickou prací se sny. I zde, v blízkém setkání dvou duší, probíhá poměrně intimní meditace nad sny. Také platí, že bychom si sny neměli vykládat sami. Jelikož se jedná o nevědomý materiál, často velmi problematický, vůči němuž si ego vystavělo nejrůznější obrany a mechanismy popření, existuje zde slušná pravděpodobnost, že sdělení snu neporozumím, aplikuji na něj špatný výklad a navíc se utvrdím v chybném postoji. Z toho důvodu potřebuji někoho druhého, nejlépe jedince, který je vůči mně nestranný. Ten pak doplňuje můj výklad o to, co nevidím, působí jako korekce a kritický hlas.

Svět snů a říše nevědomí není bez rizika a snadno se zde můžeme ztratit v obrazech pokřiveného zrcadla. Nic z toho vám umělá inteligence nenabídne a spíš bych měl strach, aby nepůsobila jako zpětnovazebná smyčka zesilující váš chybný postoj. Podobně jako se dnes uzavíráme od sociálních bublin virtuálních realit, kde nasloucháme pouze ozvěnám vlastního mínění.

Nehledě na to, že samotný výklad snu je poměrně složitý proces. Celou věc komplikuje rozmanitá škála snů a jejich funkcí. Například, jedná-li se o kompenzační sen, musíme dostatečně poznat bdělý svět klienta, jeho hodnoty, společenské a kulturní zázemí, rodinnou historii a její prostředí atd., jelikož kompenzační sen doplňuje jednostrannost jeho vědomí. A i kdyby sloužila umělá inteligence pouze jako složitější snář, který umí poměrně hezky vyložit význam jednotlivých snových obrazů, pak ale platí, že tentýž snový obraz bude mít u každého člověka jiný význam, protože sen vždy čtu v kontextu jeho celého života. Například soulož s matkou ve snu bude mít u starého mládence jiný význam než u dospělého muže posedlého duchem, jelikož matka coby symbol koresponduje s hmotou, kořeny, uzemněním a tělem.

Jakým způsobem by podle Tebe mohla AI nejlépe podporovat proces osobního rozvoje u klientů pracujících se sny?

Může sloužit jako jeden názor z mnoha. Já si třeba ke snům vykládám tarotové karty nebo pracuji s aktivní imaginací. Ale nic z toho neberu jako definitivní pohled na sen. Prostě je to pomůcka, či spíš zrcadlo, ve kterém mohu zahlédnout střípek významu. A pokud někoho překvapí, že házím umělou inteligenci a tarotové karty do jednoho pytle, pak nám nedochází, že k současným aplikacím chováme stejnou víru, s jakou se naši předci obraceli na orákula a šamany. Znám např. jednoho člověka, který se s chat GPT radí, kdy a jak má přítelkyni vyvenčit psa. A dokonce vím o lidech, kteří se na podobné hlouposti ptají tarotových karet. Obojí je vlastně dost iracionální a spíš slouží ke zvládání nejistoty. Rozdíl je však v tom, že se dotyčný muž domnívá, že je pokrokový a nanejvýš racionální.
AI a výklad snů

Vztah mezi terapeutem a klientem je klíčovým prvkem celého procesu výkladu snů. A to AI nikdy nenahradí.Jaká rizika vidíš ve využívání AI pro interpretaci snů?

Jednou mi kdosi vyprávěl o chlapci, který se zeptal otce, co je civilizace. Otec odvětil: “Civilizace je, když na internetu zjišťuješ, jaké je venku počasí, místo aby ses podíval z okna” Podobné je to s aplikacemi na výklad snů.

Pokud výklad snu deleguji na umělou inteligenci, hrozí, že má přirozená schopnost porozumět snu atrofuje. Nehledě na to, že samotný proces výkladu zahrnuje práci s nevědomím a tudíž významně napomáhá rozvinutí duševních sil atd.

Že se z umělé inteligence stane pokřivené zrcadlo zpětné vazby, zesilující a potvrzující vlastní sebeklam, omyl a chybný postoj, jsem už zmiňoval. Pak je tu etická stránka věci. Představte si člověka s latentní formou psychózy, který nejen že by neměl pracovat se sny, ale navíc mu aplikace poskytne takový výklad, na jehož základě se dotyčný zařídí, což v konečném důsledku povede k propuknutí nemoci. Kdo v takovém případě ponese odpovědnost?

Pak je tu otázka ochrany osobních údajů. Informace o našem chování ve virtuálním prostoru jsou v současnosti obchodovány ve prospěch ekonomických a politických zájmů. Takže každý další údaj poskytuje druhé straně přesnější nástroj k manipulaci, ovlivnění a kontrole. A my jí navíc odevzdáváme psychologické parametry našeho intimního duševního světa? To je docela děsivé.

Platí, že bychom si sny neměli vykládat sami. Jelikož se jedná o nevědomý materiál, často velmi problematický, vůči němuž si ego vystavělo nejrůznější obrany a mechanismy popření, existuje zde slušná pravděpodobnost, že sdělení snu neporozumím, aplikuji na něj špatný výklad a navíc se utvrdím v chybném postoji.

Závěr – kde je místo AI při práci se sny?

Téma využívání umělé inteligence v oblasti snů je stále velmi živé a vyvolává řadu otázek. Dle názoru Lukáše Karase, odborníka na práci se sny, AI může sloužit jako pomocný nástroj, ale lidská intuice, osobní kontext a terapeutický vztah jsou při práci se sny nenahraditelné. Technologie nám může nabídnout zajímavé perspektivy, ale musíme být opatrní, abychom neztratili kontakt s vlastní psychikou a hlubšími vrstvami snění.

Pokud vás téma zaujalo, určitě doporučuji, abyste si samy vyzkoušeli výklad svých snů pomoci AI. Jenom tak si dokážete udělat vlastní kritický názor. Pokud máte na Lukáše otázky, podívejte se na jeho webové stránky, kde najdete na něho i přímý kontakt.

Děkujeme Lukášovi Karasovi za tento podnětný rozhovor.

Pictures credits: Midjourney

/
Přečteno 82 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *