Oshův nadčasový duchovní přínos kromě jiného spočívá v jeho práci na poli aktivních meditací, které považoval za revoluční nástroj vnitřní transformace pro moderního člověka. Aktivní meditace jsou zaměřeny na uvolnění akumulovaného stresu a negativních emocí. Dle Osha představují důležitou přípravu pro následné utišení mysli a relaxaci těla. Jen tak může moderní člověk okusit skutečné přínosy meditace.
Meditace není koncentrace. Při koncentraci existuje ten, kdo se koncentruje, a objekt, na který koncentruje svou pozornost. A to je dualita. Při meditaci neexistuje žádný rozdíl mezi uvnitř a venku. Uvnitř je venku a venku je uvnitř – jde o jednotu vědomí.
Osho
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
O Oshovi
Osho (původně znám pod jménem Bhagwan Shree Rajneesh) byl indickým duchovním mistrem, myslitelem a veřejným řečníkem, jehož dílo ovlivnilo a dodnes ovlivňuje generace lidí po celém světě. Osho se hodně zabýval i hledáním nové smysluplné vize pro lidstvo a planetu. Jeho vizí byl zrod nového, celistvějšího člověka, kterého pojmenoval originálně „Zorba Buddha“. Zorba Buddha je metaforou – odráží ideál člověka, který je schopen užívat si „pozemské radosti“ stejně jako Řek Zorba, ale rovněž je schopen pěstovat vnitřní vyrovnanost a nelpění na věcech, tak jako Buddha.
O aktivních meditacích s Nishkamem – lektorem s 25letitou zkušeností
Nishkame, kdy a jak jste se seznámil s aktivními meditacemi mistra Oshy?
Poprvé jsem se seznámil s Oshovými meditačními technikami v roce 1992, před 25 lety. Tenkrát jsem cestoval přes celou republiku vlakem a autobusem z Havířova do Lažan na Karlovarsku. Byla tady skupina, s kterou jsme se měli učit angličtinu s pomocí meditace. V Lažanech tenkrát působila Osho nadace GÍT, která později zanikla. Dnes je na stejném místě Osho meditační centrum Shangri La, ve kterém bydlím.
Čím vás oslovil Oshův pohled na život?
Opravdovostí a humorem. Žádné čáry máry. Pomocí meditace jsem objevil cestu sebeobjevování a začal konečně žít svůj život, začal si pokládat otázky jako „Kdo jsem?“, „Co vlastně chci?“… ve 28 letech.
Od začátku se mi také líbili lidi kolem Osha. Bohužel, Osha jsem nepotkal v těle. Skutečně mě oslovila Oshova dynamická meditace, která mě nepopsatelným způsobem zasáhla. A také si velice dobře pamatuji lektory této první Oshovy akce. Byli to pro mne tenkrát lidi z jiné planety, Spiritual planet 😉
Jaký přínos pro vás měly aktivní meditace?
Pro mne osobně to mělo takový přínos, že si bez nich svůj život už ani neumím představit. Daly mi zcela zásadní a pozitivní změnu. Nástroj na psychickou hygienu, na pochopení své cesty a sebe sama.
A jaký přínos mají dle vašich zkušeností aktivní meditace pro život moderního člověka?
Kdybych to měl říct obecně, jako „pro moderního člověka“, tak zase je to návrat k sobě a své podstatě, jestliže ten člověk o to stojí nebo je alespoň trochu zvědavý. Je to způsob, jak odložit zbytečné programy v naší hlavě, které nám s dobrým úmyslem vložilo okolí, výchova a vzdělání. Meditační techniky jsou pomůckou pro vyčištění mysli, abychom mohli vidět věci kolem sebe a v sobě jasněji.
Komu byste doporučil Oshovy aktivní meditace?
Doporučil bych je vyzkoušet zvědavým a inteligentním lidem, lidem, kteří hledají hlubší porozumění sebe a okolního světa. Oshovy meditace jsou podle mne poklady, které ale, zdá se, nejsou pro všechny. Teoreticky jsou pro všechny, všem by se daly doporučit, ale každý má svůj čas a svoji cestu. Mám k tomu respekt. Někdo bude číst tento rozhovor a možná si řekne „Zajímavé, vyzkouším to“ a to je ten zvoneček. Když cinkne, tak ho doporučuji poslechnout.
Čím se od sebe liší jednotlivé meditace z dílny mistra Oshy?
Jak sám Osho říká, vytvořil stovky meditačních technik, které jsou různě zaměřené. Některé z nich jsou orientované na tělo, některé na srdce a některé pracují s myslí. Některé mají velice aktivní fáze, jiné jsou naopak pasivnější. Mnoho technik je popsaných v Oranžové knize anebo v knize Meditace, první a poslední svoboda.
Kterou aktivní meditaci doporučujete vyzkoušet pro začátek někomu, kdo ještě žádnou aktivní meditaci nezažil?
To je velmi individuální. Pro začátek je vlastně jedno, která to bude. Spíše doporučuji jich vyzkoušet několik. Pak si nějakou vybrat a dělat ji opakovaně delší čas každý den, alespoň měsíc. Osho říká alespoň 21 dnů. On vlastně není žádný začátek, respektive jsme pořád na začátku. V meditacích neplatí diplomy a tituly. Zen mluví o „mysli začátečníka“. Takže doporučuji skočit do toho bez příprav a naučit se v tom plavat v procesu.
Jak dlouho jste žil v Oshově komunitě? Můžete popsat, jak takový život v Oshově komunitě vypadá?
Několik měsíců jsem žil v komunitě v Lažánkách u Brna, ale to už bylo v minulém tisíciletí. Byl jsem párkrát v Puně v Indii na několikatýdenní výlet do největší mezinárodní Osho komunity. Za zásadní pro sebe považuji zkušenost s komunitou v holandské Osho Humaniverzitě. Teď už 8 let žiji v Osho centru Shangri La, to je to v Lažanech, kde jsem kdysi vyzkoušel poprvé Oshovy meditace. Tady teď žiji spíše rodinný život a jsem šťastný, že mohu být v kontaktu s mnoha lektory a účastníky akcí. Máme byt přímo nad meditárnou a občas slyším, jak probíhají aktivnější fáze meditací.
V každé komunitě, nebo v každém Osho místě, to vypadá jinak. Jedno je ale jisté – v Osho centru probíhají meditace podle Osha.
Co Vám život v Oshově komunitě přinesl?
Život v komunitě je skvělá sebe-rozvojová zkušenost. Nedá se toho moc utajit nebo něco předstírat delší dobu. Člověk je lépe vidět, je nucen být otevřenější a pravdivější, umět komunikovat své potřeby. A to bývá někdy výzva, zvlášť na začátku.
Kterou Oshovu knihu doporučujete všem lidem se zájmem o pochopení Oshovy filosofie?
Hned mne napadá, že bych doporučil spíše vyrazit na meditační akci, než číst knihy. 🙂 Nějakou akci si vyberte třeba na osho.tady.info Čtení knih nás dostává do hlavy a přemýšlení. Meditace nás dostane z přemýšlení do srdce a bytí, do „ráje“. To se nedá pochopit a vyčíst z knížek, to se musí prožít. Dovolím si ještě jeden citát od Osha:
Meditace stačí, vše ostatní bude následovat.
Co se týče knih, lepší je určitě číst celé proslovy (diskurzy) než tematickou sbírku citátů. Osho nepsal knihy, jen mluvil a tak namluvil asi 600 nádherných knih. Doporučuji také poslouchat. Dnes se dá najít na YouTube a jinde na internetu celkem hodně Oshových proslovů.
Přeji všem čtenářům těchto stránek život bohatý jak uvnitř, tak venku!
Děkujeme Nishkamovi za rozhovor.
Zdroj: Titulní fotografie – www.osho.com